Yılın aracını seçen kadın jürisinin 4×4 deneyimi

Saldırı açısını, ventral ve ayrılma açısını tartışıyorlar. Zaten lastiklerin havasını 16 pound indirdiler. Brezilya’dan gelen kişi, “Eğer biri kendini buna hazır hissetmiyorsa beni arar” diyor. Peru’dan gelen üç Dakar yarışını yönetti ve direksiyonu en deneyimsiz olana verdi. Arjantinli bir kadın “tavırlı” diyerek cesaret veriyor. Şili’den gelen, gaz pedalını bırakıyor ve kamyoneti dünyanın en yüksek kumulunun bulunduğu Dunas del Tatón’da 100 metreden fazla bir eğimden aşağı inerken gülümsüyor.

Kadınlarda Dünyada Yılın Otomobili jürisini oluşturan Güney Amerika otomobilleri konusunda uzman gazeteciler (WWCOTY), diğer beş konuk sürücüyle birlikte, kum tepeleri arasında bir klinik ve deniz seviyesinden 4.000 metre yükseklikte, akarsular, kum, dağlar ve taşlar arasında bir turu içeren dört günlük bir off-road gezisine katılmak için Catamarca’ya gitti. .

10 pikapta toplam 12 kadın vardı Nissan Frontier, Japon markasının Córdoba’da üretilen yıldız kamyonu.

“Bu bana bölgesel düzeyde kadın otomobil uzmanlarını bir araya getirerek bir markanın başardığı en iyi şey gibi geliyor ve umarım bu son olmaz, çünkü aslında Latin Amerika’da kadınlar karar almada çok belirleyici bir araba satın almaktan bahsediyorum” diyor. Giovanna Alvarado, yönetmen Nitro Peru ve beş kıtadan 60’tan fazla kadının değerlendirip yılın en iyi otomobilini seçtiği uluslararası bir ödül olan WWCOTY jürisi.

Gazeteci Paola Leyton, “Kadınlar için arabalardan değil, herkes için arabalardan bahsediyoruz” diyor. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle.

Paola Leyton, editörü Şili Arabaları Aynı jüri üyesi ve kendisi, bugün kadınların “sektörde daha fazla onaylanmasına” rağmen hala kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu açıklıyor.

“Kadınların tüm insanların vizyonunu temsil etmediğini doğrulayan bir önyargı hâlâ var. Ve bu jürinin gösterdiği şey, herhangi bir jüri gibi, bir otomobilde değer verilen tüm unsurlar arasında motorun kalitesini, önemliliğini, verimliliğini ve davranışını sınıflandırdığımızdır. Bu yüzden, Kadınlar için arabalardan değil, herkes için arabalardan bahsediyoruzama bizim açımızdan,” yorumunu yaptı.

“Hareketlilik bir cinsiyet meselesi değil, kişinin içinden geçtiği aşamadır. Örneğin, belki daha gençseniz, daha sportif, daha genç bir araba istiyorsunuz ve bir kadın olarak daha aile odaklı bir dönemdeyseniz belki de daha fazla güvenlik ve yaşanabilirlik arıyorsunuz.” Mujeres al Volante topluluğunun referansı olan WWCOTY jürisi Jimena Olazar daha da derinleşiyor ve otomobiller konusunda uzmanlaşmış Arjantinli bir gazeteci.

Brezilyalı gazeteci Isadora Carvalho, “Kaplama, iç mekan ve tasarımı çok daha fazla değerlendiriyorum” diyor. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle

Bu anlamda, Brezilya medyasından otomobiller konusunda uzmanlaşmış gazeteci Isadora Carvalho Dört Rodossay Zurna Bir otomotiv gazetecisi ve WWCOTY jürisi olarak aynı zamanda kadınların ihtiyaçlarını da temsil etmeyi amaçlıyor.

“Bir erkek gazeteci için arka planda kalan bitiş, iç mekan ve tasarım özelliklerini daha çok değerlendiriyorum. Kız çocuğu sahibi olmak bebek arabası ve valizler için yer olup olmadığını kontrol etmemi sağlıyor.hem de tüm mekanik kısmı bir kenara bırakmadan” diye açıkladı.

Alvarado’ya göre, her halükarda, bir kadının sahip olabileceği tercihler konusunda yanıltıcı bir okuma mevcut: “Her ne kadar arabanın parasını çoğu zaman partnerlerimiz ya da kocalarımız ödese de, şunu söyleyen belirleyici görüşe sahip olan kadındır: İstediğim araba bu mu.

Bu nedenle WWCOTY olarak “Her zaman onlara uygun bir araba olmadığının iletişimini yapıyoruz. Kadın olsun, erkek olsun tasarım, donanım ve motorizasyon konusunda aynı prensiplere sahibiz. Kız veya erkek çocuklarına özel bir tasarım bulunmamaktadır.”.

Kadınlar direksiyon başında büyüyor

Alicia Ryzewski ve Guillermina Fossati, Nissan yolculuğuna katılan diğer iki WWCOTY jüri üyesi. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle

Zurna On pikabın bir karavanla Fiambala’dan Fiambala’ya doğru yola çıktığı yolculuğun üçüncü gününde, deniz seviyesinden 4.000 metre yüksekte, 10’dan az ailenin yaşadığı bir yerde öğle yemeği sırasında jüri üyeleriyle konuşma fırsatı buldu. Laguna Blanca, Catamarca ilinin Belén ve Antofagasta de la Sierra bölgeleri arasında yer alan koruma altındaki bir doğal alan.

Yolculuk, geleneksel turizmin erişemediği, yalnızca tüm arazi araçları için mümkün olan ve her arazi için farklı sürüş tekniklerinin test edilmesine olanak tanıyan yolları kapsıyordu: orman, nehir geçişi, kum tepeleri, taş ve çakıl. Ayrıca Kuzeybatı’daki en eşsiz destinasyonlardan birini oluşturan ay benzeri bir manzara olan Piedra Pomes gibi eşsiz manzaraların keyfini çıkarın.

Nissan’ın yolculuğu Catamarca ile La Rioja arasındaki 1.500 kilometreden fazla arazi yolunu geçti. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle

Latin Amerika’da sürücü ehliyetlerine erişim hâlâ eşitsizdir. Leyton’a göre, “kadınların başa çıkmanın gerekli olduğunu düşünmemesi biraz alışkanlıktan, maçoluktan kaynaklanıyor olabilir. Çünkü derinlerde hep baba ya da partner tarafından taşınmıştır. Ama her seferinde biraz daha değiştiğini düşünüyorum.”

Leyton önemli bir ayrıntıdan bahsetti: “Latin Amerika’daki kadınların erkeklerden daha az kazanması ve kendi arabasını satın almak için daha az satın alma gücüne sahip olması gibi bir sorun da var.”

Leyton, Şili’de 2022’de verilen ruhsatların “kadınların yüzde 30’una, erkeklerin yüzde 70’inin” olduğunu belirtti ve şunu vurguladı: “Kadınlar ehliyet alıp sokaklara çıktıklarında, kaza oranları erkeklere göre çok daha düşük.”

Mujeres al Volante’den gazeteci Jimena Olazar, “Araba kullanmak güvenlik, özerklik ve özgürlüktür” diyor. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle

Brezilya’da Carvalho şöyle detaylandırıyor: “Erkeklerin yüzde 60’ı ile kadınların yüzde 40’ı arasındaki farkın olduğu büyük kent merkezleri ile farkın çok arttığı kırsal bölgeler arasında çok büyük bir fark var.” Nitelikli erkeklerin %80’i, kadınların ise %20’si.”

Olazar, Arjantin’de her on ehliyetten yalnızca üçünün kadınlara yönelik olduğunu ve kadın ehliyetine sahip olanlar arasında da her on sürücüden yalnızca ikisinin araç kullandığını söylüyor. Başka bir gerçekle karşılaştırıldığında bu çok çarpıcı bir rakam: “Bir kadın, araba kullanmayan on arkadaşına araba kullanmak isteyip istemediklerini sorarsa, sekizi evet diyecektir.”

Perulu gazeteci Giovanna Alvarado, “Kadınlar araba satın almada belirleyici bir faktör” diye belirtiyor. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle

“Bugün yaptığımız iş bu: direksiyon başında daha fazla kadını teşvik etmek ve direksiyon başında olanların da daha kapsayıcı, daha güvenli bir deneyim yaşamasını teşvik etmek. Hepimizin bunun bir parçası olduğumuzu düşünüyorum. Araba kullanmak güvenliktir, özerkliktir, özgürlüktür” dedi.

Perulu gazeteci Giovanna Alvarado, “Kadınlar araba satın almada belirleyici bir faktör” diye belirtiyor. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle
Nissan Yolculuğu, Nissan Frontier’ı farklı arazilerde test etmemize olanak sağladı. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle
Catamarca’daki Dunas de Tatón, Nissan geçidindeki kum sürüş kliniğine ev sahipliği yaptı. Fotoğraf: Nissan’ın izniyle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir