Yıkıcı tasarımlar, uçan arabalar ve her şekil ve boyutta ulaşım

Gelecek burada. O Japonya Hareketlilik Gösterisi Önümüzdeki yıllarda ulaşımın nasıl olacağını şekillendirmeyi amaçlayan büyük bir prototip sergisi ve ortak ve bireysel mobilite seçenekleriyle kapılarını açtı.

Her boyutta ve işlevde prototipler, “cep motosikletleri”, yaşlılar için seyahat sistemleri, tekerlekli sandalyeler ve hatta uçan arabalar, Japonya’daki etkinlikte görülen yeniliklerden bazıları. Her şey elektrikli veya hidrojen kullanımı yoluyla.

Japon pazarı, pratik olarak küresel pazara bağlı olmayan, kendi kuralları olan bir pazar olmasına rağmen, Japon markaları tarafından geliştirilen araçların çoğu küresel bir erişime sahip ve bu serginin önemli bir ilgiye sahip olmasının nedeni de bu.

Ayrıca Japonlar bu konuda uzmandır. küçük alanlarda hareketi geliştiren çözümler bulun ve büyük bir araç akışı, dünya çapında birçok büyük şehrin muzdarip olduğu bir durum.

Başka bir deyişle. Japon sergisinde sunulanlar bir günden diğerine mevcut olmayacak ama şüphesiz Hareketliliğin nereye gideceğine dair rotayı onlar belirleyecek.

Normalde iki yılda bir düzenlenen bu etkinlik, pandemi nedeniyle 2021 tarihinin iptal edilmesi nedeniyle dört yıl sonra yeniden düzenleniyor. Artık Tokyo Otomobil Fuarı’nın adı olmasa da çok az şeyin değiştiğini ve otomobilin hâlâ merkezde olduğunu belirtmek gerekir.

Nissan HyperPunk. Fotoğraf: AP

Sergilemenin yerel ve uluslararası basında ve kamuoyunda uyandırdığı ilgi ve sahnelemenin, son sergilerde görülmeyen bir şekilde, 5 yılı aşkın bir süre önceki bu tür sergilerle hemen hemen aynı olması da dikkat çekici. Örneğin Detroit ya da Paris.

Geleceğin şekilleri

Prototipler. Japonya Hareketlilik Gösterisi’nin amacı budur. Ve en yıkıcı teklif Nissan tarafından, şirketin geleceğinin önizlemesini gösteren dörtlü “Hyper” modelleriyle sunuldu.

Urban, Punk, Adventure ve Tourer, neredeyse gelecekteki tüm müşterileri kapsayan bir ürün yelpazesi oluşturuyor. Onlar bir şekilde birleşiyorlar avangard tasarım dili sağlam yüzeylere ve keskin kenarlara sahiptir.

Nissan CEO’su Makoto Uchida, Japonya Mobilite Fuarı’nda Hyper Force’u tanıttı. Fotoğraf: AP

Gelecek nesiller için tasarlanan Nissan, prototip ailesini anime dünyasıyla ilişkilendirdi ve her modele, her kasanın özelliklerine yanıt veren belirli bir sürücü atadı. Hatta bir sunum bile yaptı. Fortnite Hyper Punk için.

Pastanın kreması, markanın sportif geleceğini temsil eden model olan Hyper Force’un tanıtılmasıydı. 1 MW gücünde (1.341 beygir gücü), dört tekerlekten çekişli ve aktif aerodinamik sistemine sahip bir coupe’dir.

Tasarımı, Japon endüstrisinin kült spor otomobillerinden biri olan GT-R’den miras kalan çizgileri yorumluyor. Ayrıca yeni özellikleri arasında katı hal pili de yer alıyor. Mevcut olanlardan daha hafif ve daha verimlielektrikli otomobillerin geleceğini temsil ediyor.

Toyota Motor Corp.’un başkanı Koji Sato, Japan Mobility Show’da yeni ürünlerini tanıtıyor. Fotoğraf: “Bloomberg”

Fuarda harika sergilenen bir diğer üretici ise Toyota. Japon markası, hibrit teknolojisine onlarca yıldır yoğun yatırım yaptıktan sonra, bu etkinlikte tamamen %100 elektrikli araçlara yöneldiğini gösteriyor.

Toyota aynı zamanda daha küçük, daha hafif, daha fazla özerkliğe ve daha fazla verimliliğe sahip pillere sahip olmasını sağlayacak katı hal pillerinin geliştirilmesi üzerinde de çalışıyor.

Gösterilen araçlar arasında EPU prototipi özellikle dikkat çekicidir. Fiat Toro veya Ford Maverick boyutunda kompakt bir pikapbu durumda bir elektrikli tahrik sistemi ile donatılmıştır. Bu tip kamyonların farklı pazarlarda elde ettiği başarı göz önüne alındığında, hibrit teknolojili bir alternatifin de göz ardı edilmemesi gerekiyor.

Honda Prelude Konsept prototipi. Fotoğraf: Reuters

Land Cruiser Bu ünlü 4×4 ailesinin ilk elektrikli SUV’unun üç sıra koltuklu bir modelle ne olacağı bekleniyor. Ayrıca spor FT Japon markasının gelecekteki pille çalışan coupe’sinin nasıl olacağı da gösteriliyor

Bir üç tekerlekli bisiklet, bir tekerlekli sandalye ve hatta bir ay modülü Japonya Mobilite Fuarı’nda Toyota elektrikli modellerinin sunumunu tamamladılar.

Geniş bir araç yelpazesine sahip diğer şirket ise, 70’li ve 80’li yıllardaki hatırlanan coupe’nin artık elektrikli tahrikle geri dönüşünü öngören Prelude konsept otomobilini öne çıkaran bir özellik olarak gösteren Honda’dır.

Bir yönetici, eller serbest seyahat sistemi Honda Uni-One’ı tanıtıyor. Fotoğraf: Reuters

Bir “motosiklet çantası”, eller serbest hareket kabiliyeti ünitesi (neredeyse bir gibi çalışır Segway), küçük bir otonom kargo taşıma modülü, hidrojen kullanan bir elektrik jeneratörü ve F1 teknolojisini kullanan hibrit bir motora sahip dikey kalkış ve iniş uçuş modülü, Honda’nın gelecekte hareket etme menüsünün bir parçası.

Mazda, Arjantin pazarında birkaç yıldır mevcut olmamasına rağmen, başka bir Japon üreticiden özel olarak bahsetmeyi hak ediyor. tüm gösterideki en güzel araba.

Mazda İkonik SP. Fotoğraf: “EFE”

Bu, Miata’yı anımsatan özelliklere sahip, ancak bir aküye giden ve daha sonra tekerlekleri hareket ettiren elektrik motoruna güç sağlayan elektrik üreten döner motor teknolojisine sahip, ince ve zarif bir coupe olan Iconic SP’dir.

Subaru da uçan modül ve tribody gövdeli elektrikli spor prototipi üzerine bahis oynayanlardan bir diğeri. Suzuki veya Daihatsu gibi diğer üreticiler, yeniliklerini küçük kei arabalarına, yani Japon pazarında vergi avantajlarına sahip olacak özel özelliklere sahip arabalara odakladılar.

Yerel markaların dışında pek bir şey yok. Yeni X2’sini ilk kez kamuoyuna sergileyen BMW hariç; gelecekteki elektrikli G-Serisi’nin prototipini öne çıkaran Mercedes-Benz imzalı; ve Land Rover Defender’a “yaşayan bir övgü” olan U8’i sunan, Çin’in en büyük elektrikli araç üreticisi BYD tarafından.

Subaru hava taşımacılığı prototipi. Fotoğraf: “EFE”

Japonya Hareketlilik Gösterisi gelecekten ve insanlığın birkaç yıl içinde nasıl ilerleyeceğinden bahsediyor. Bu fikirlerin küresel hale gelmesinin ne kadar süreceğini bekleyip görmemiz gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir