Yeni nesil Volkswagen otomobilleri neler geliyor?

volkswagen Dün, mevcut ürün gamının tamamen yenilenmesini, yeni segmentlerdeki araçların ortaya çıkmasını, bölgesel ürünlerin elektrifikasyonunu ve Güney Amerika’nın en popüler modelinin geri dönüşünü amaçlayan Brezilya için mega bir yatırım yapacağını duyurdu.

Alman markasının açıkladığı planda, Arjantin ile Brezilya arasında yaklaşık 8,5 milyon araç satan ve yıllardır her iki ülkenin satış sıralamasında lider olan, yeni nesil Gol adını verdikleri model, ne az ne de çok yer alıyor.

Alman şirket açıkladı 2 milyar dolar yatırım yapacak Brezilya’daki farklı fabrikalarda yeni bir SUV ve kompakt bir pikap dahil olmak üzere dört yeni model üretiliyor. Ayrıca bölgesel Volkswagen üretiminde ilk kez hibrit teknolojisi devreye girecek.

Yeni modelleri üretmek için yatırım alacak sanayi merkezleri, hibrit tahrik sisteminin üretiminden sorumlu olacak olan Taubaté, Sao José dos Pinhais ve Sao Bernardo de Campo ve San Carlos’tur. Bu tesisler San Pablo ve Paraná eyaletlerinde bulunmaktadır.

Arjantin ile Brezilya arasında var olan tarihi endüstriyel ve ticari alışveriş ile birlikte sektörün bölgedeki yapılanması nedeniyle, bu yeni modellerin bir noktada yerel pazara ulaşması ihtimal dışı. Ancak şu anda bunun ne zaman olacağı konusunda kesin bir bilgi yok.

Proje VW246, Gol SUV

Birkaç yıldır yeni Gol’ün bir SUV olacağına dair söylentiler dolaşıyor ve mevcut pazar tercihleri ​​göz önüne alındığında kulağa mantıklı gelen bir şey. Ancak Volkswagen’in yatırım duyurusuyla tablo biraz netleşmeye başladı.

Taubaté, São Paulo, Brezilya’daki Volkswagen montaj hattı.

Brezilya basını onu şöyle tanımlıyor: Proje VW246Polo platformu üzerine inşa edilecek ancak Nivus ve T-Cross’un altında yer alacak. Lansmanının 2025’in başlarında yapılması bekleniyor ve büyük olasılıkla Gol adını taşımayacak. 1.0 litrelik motorla donatılacak.

Duyurudaki bir diğer güçlü yenilik ise Alman markası için yeni bir alımın onaylanması oldu. Birkaç yıldır ortalıkta dolaşan, hatta Arjantin’de üretileceği düşünülen kompakt bir model.

Ancak en sonunda bu aracı Brezilya üretecek. İlk projenin önerdiğiyle karşılaştırıldığında önemli bir farkla. Başlangıçta Tarok pikapının prototipi, Arjantin’de üretilen Taos SUV platformuna dayanıyordu.

Yeni pikap projesi Volkswagen Tarok prototipinden (2018) daha küçük olmalı

Ancak gelecekteki kamyon T-Cross temel alınarak üretilecek. Bu nedenle Fiat Toro veya Ford Maverick’ten ziyade Chevrolet Montana’ya yakın olması bekleniyor.

Diğer iki yeni model şimdilik bir sır ve daha fazla ayrıntı için beklememiz gerekecek. Ayrıca açıklananlar şunlardı: Nivus ve T-Cross modellerinin yenilenmesi2025’ten itibaren planlanıyor.

Duyurudaki diğer güçlü kısım ise markanın Brezilya’da geliştireceği ve bildirilen yatırımın önemli bir kısmını oluşturan hibrit teknolojiydi.

Volkswagen Brezilya’nın yatırımı hibrit teknolojinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Bu, MQB Hybrid adı verilen ve hafif hibritlerin, konvansiyonel hibritlerin ve plug-in hibritlerin ortaya çıkacağı platformun geliştirilmesidir. Ve hepsi Flex teknolojisiyle çalışacak, bu da Brezilya’da bu arabaların hem benzin hem de etanol doldurabileceği anlamına geliyor.

Motor, mevcut 1.4 TSi’nin geliştirilmiş hali olan 1.5 TSi Evo2 olacak ve ilk alıcıların, 2027’den önce olmasa da henüz tanımlanmayan iki yeni duyurulan model olacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir