Süper bir kamyonda yaşamak ve dünyayı dolaşmak için çok uluslu bir şirketin yöneticiliğinden istifa etti

Dünya 50 tarzı ve yaşam temposuyla bir dönüş yapmaya karar veren 57 yaşındaki Brezilyalı Sergio Plumari’nin projesi ve hayat hikayesidir.

Sergio, ilk bakışta çok rahat görünen bir hayatı geride bıraktı. Kendisi çok uluslu bir şirketin yöneticisiydi ve çok iyi bir ekonomik geçmişi vardı ve bu ona görünüşe göre pek çok ayrıcalığa erişim sağlıyordu. Ancak görünüş çoğu zaman aldatıcıdır…

Yaptığı ilk şey işini bırakmak oldu. Sonra kesinlikle her şeyi sattı ve bir iki yıllık motosiklet gezisi Bu onu Brezilya’dan Pakistan’a götürdü.

Şimdi, Brezilya’dan ayrılıp Şili’den geçtikten sonra birkaç hafta boyunca süper bir kamyonla Arjantin’e doğru yola çıkan Clarín, Volkswagen Camiones y Buses’ın Pinamar Norte’deki standında onunla röportaj yapma fırsatı buldu.

Plumari yolculuğuna 15 ay önce başladı. Zaten Brezilya, Şili ve Arjantin’i gezdi.

-Sizi hayatınızı değiştirmeye iten şey neydi?

Tıklama 50 yaşına geldiğimde gerçekleşti. Hayatımın ikinci yarısının farklı olmasını istedim. Daha basit ve sakin bir şekilde yaşamak, dünyayı gezmek, keşfetmek ve sürdürülebilirlik, sağlıklı beslenme, yaşam kalitesi ve spor gibi temel konuları ele almak.

O zamana kadar yapamadığım şeyleri yapmaya kendimi teşvik ettim. Mesela benim her zaman yükseklik korkum vardı ve artık motorlu bir yamaç paraşütü pilotuyum. Ayrıca kitesurf ve sörf gibi ekstrem sporları da 50 yaşımdan sonra öğrendim.

-Seyahatlerinizde size kim eşlik ediyor?

Yalnız seyahat ediyorum, ancak projeyle ilgilenen diğer insanlar da bu yaşam modelini benimle paylaşabilsin diye sık sık açıyorum.

Kamyonun çatısında yedi adet güneş paneli bulunuyor. Fotoğraf 50_worlds

Aynı zamanda gelir elde etme fırsatı da sunuyor çünkü bunu geçici kiralama (Airbnb tipi) olarak sunuyorum. Bu süre zarfında bana eşlik eden kişi diğer şeylerin yanı sıra kamyonda yaşıyor, yoldaki yaşamı ve benim beslenme tarzımı deneyimliyor.

Bana maddi, parça ve yedek parça desteği sağlayan 14 sponsorun da desteği var.

Sergio’nun neredeyse 94.000 takipçi Instagram hesabında @50_worldsdeneyimlerini paylaştığı yerdir. Ve teklifi her açtığında her zaman kendisine eşlik edecek insanları bulur. Clarín’e “Bir hafta önce son arkadaşım yola çıktı. 19 gün boyunca gemide kaldı” dedi.

-Kamyon ne zamandır sende?

Dört yıl önce aldım ve iki yıldır da şu anki haliyle şartlandırıp hazırladım. Bu kararı motosiklet yolculuğum sırasında kamyonla dünyayı dolaşan başka bir maceracıyı görünce verdim.

Expedition Truck bir Volkswagen Worker 15.210 4×4’tür. Fotoğraf 50_worlds

Asil, güvenli ve az bakım gerektiren bir araç olduğu için benim için ideal olacağını düşündüm. Tekerlekli bir evde seyahat etmekten daha iyi ne olabilir?

-Seyahat programınız nasıl gidiyor?

Buradaki fikir, Kanada’ya ulaşana kadar üç Amerika’yı birleştirerek başlamaktır. Zaman açısından hedeflerimin olmadığını belirtmekte fayda var; Her yerde istediğim gibi kalıyorum, konuşmalar yapıyorum ve yeni insanlarla tanışarak öğreniyorum.

Daha sonra sıra Almanya’dan başlayarak Avrupa’ya gelecek. Bu yolculuk Afrika’da devam edecek, ardından Asya’da devam edecek ve Okyanusya’da sona erecek.

Brezilya’nın Sao Paulo kentinden ayrılışı gösteren kartpostal. Fotoğraf 50_worlds

Süper kamyon nasıldır?

Expedition Truck, Sergio’nun yalnızca 2.000 kilometre ile satın aldığı bir Volkswagen Worker 15.210 4×4’tür (şu anda yaklaşık 35.000 km’ye sahiptir). 206 beygir gücü ve 660 Nm tork sağlayan altı silindirli bir motorla donatılmıştır.

Dakar tarzı duruşu muazzam madencilik lastikleriyle temsil ediliyor. Ayrıca, yaşanması zor bir yerde mahsur kaldığınızda, başka yerden su almak zorunda kalmadan 25 güne kadar hayatta kalmanızı sağlayacak 500 litrelik bir su deposu da var.

Duvarlar ısı yalıtımı amacıyla PVC panel ve köpük cam ile kaplanmıştır. Çatısında ise sahip olduğu tüm elektrikli cihazlara (fırın, klima, buzdolabı, kalorifer, çamaşır makinesi vb.) güç sağlayan bataryalara yetecek kadar enerji üretebilecek yedi adet güneş paneli bulunmaktadır.

Şili’nin Atacama Çölü’nde. Fotoğraf 50_worlds

Buna karşılık “daireye” en fazla dört kişi girebilir. 5.40 m uzunluğunda, 2.40 m ölçülerindedir. genişliğinde ve 2,20 m. olup yatak odası, oturma odası, mutfak ve banyodan oluşmaktadır.

-Kamyon tasarımını nasıl oluşturdunuz?

Expedition Trucks’ın büyük ustaları Almanlardır. Kamyonlarının neye benzediğini çok araştırdım ve birçok uzmandan tavsiyeler aldım.

Aklındaki fikirle Sergio, karavan üretiminde uzmanlaşmış Brezilyalı bir firma olan ve neredeyse iki yıldır kişiselleştirmeyi yürüten Estrela Mobil ile temasa geçti.

“Yolumu takip ediyorum ve bir hikaye inşa ediyorum, öğreniyorum, öğretiyorum ve günü gününe yaşıyorum. Beş ya da 15 yıl sürebilecek yolculuğun en büyük nedeni bu. Bilmiyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir