Şu anın en sinirli çocuğu nasıl?

Otomotiv dünyasında kaybolmaya yüz tutan bir terim var ve o da sıcak kapak. Ve Audi A1’in 40. versiyonu Muhtemelen Arjantin pazarında bulunabilecek bu türün son temsilcilerinden biridir.

A sıcak kapak Baharatlı bir kompakt. İngilizce çeviri “ateşli gövdeli” bir arabadan bahsediyor, ancak tercüme edildiğinde bu tür bir modelin normalde sunduğu öfke ve sinir kayboluyor.

Birkaç referans vermek gerekirse: Volkswagen Golf GTi veya Renault Megane RS; veya daha bölgesel bir araçtan bahsetmek gerekirse Peugeot 208 GTi veya Gol GTi gibi daha küçük olanlar.

Daha az seçenekle dönüşüm

Sektör bir durumda aralıklarının basitleştirilmesi süreci ve bu yüzden daha az siluet mevcut. Daha önce, genel markaların tekliflerinde Cabrio modellerinin veya alt serilerinin spor versiyonlarının bulunması yaygındı.

Bugün neredeyse her şey SUV’lara dayanıyor çünkü onlar daha kârlı ve bu araç çeşitliliği neredeyse tamamen premium markaların elinde.

Bu durumda piyasada geçmişi olan, tanınmış bir modelin çılgın bir versiyonunu sunan Audi’dir. A1 oldu markaya açılan kapı son on yılın başından beri. O günden bu yana lüks marka otomobil dünyasına giren model haline geldi.

Audi A1 40, çeşitli farklı estetik unsurlara sahip S-Line paketini taşıyor.

Şu anki nesilde Arjantin mührü var, çünkü bu, şu anda Alman markasından emekli olan ve Çin kökenli bir süper lüks şirket için geliştirilmekte olan bir projeye sahip olan Rosario’lu Juan Manuel Díaz’ın tramvaylar üzerine yaptığı son çalışmalardan biri.

Test ettiğiniz 40 versiyonu Zurna serinin en sportif modelini temsil eder. Üstelik A3’ün şu anda daha güçlü bir versiyonu da yok. Elbette bu model sadece güçle ilgili değil, aynı zamanda ona eşlik eden bir Çok fazla baş dönmesi sunmak için tasarlanmış özel kurulum.

Bu A1’in oranları serinin geri kalanıyla karşılaştırıldığında değişmiyor, ancak farklar hızla bulunabiliyor. Tekerleklerin boyutu ve jantlarının tasarımı ile bazı kaplamalar ve kaplamalar. Ayrıca silüetini süsleyen ve ona daha sportif bir hareket kazandıran S-Line paketi de var.

Audi A1 40’ın ayarlanması pistte tam anlamıyla keyif almanızı sağlar.

Bu modelin performansının ana nedeni, Alman markasının çok iyi bildiği ancak daha az şaşırtıcı olmayan motorudur.

Bu durumda bunu sağlayan 2,0 litrelik turbodur. 200 beygir gücü ve 320 Nm tork 1.500 rpm ve 3.500 rpm’de mevcuttur. 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla tamamlanıyor. Çekiş ön taraftadır.

Bu versiyonun ayarı spor performansı için tasarlanmıştır ve bu nedenle serideki diğer versiyonlarla karşılaştırıldığında yere yaklaşık 10 mm daha yakın alçaltılmıştır.

Audi A1 40’ın içinde her şey sürücüye yöneliktir. Fotoğraf: Alejandro Cortina’nın izniyle – Parabrisas Magazine

Bunu hallettikten sonra, “sakin kalmanın” zor olduğunu anlamalısınız. Torku ve güç dağıtımını bir miktar kısıtlayan Verimlilik fonksiyonu seçildiğinde bile A1 40 canlı bir tepki veriyor. Yanıtlar anında ve güçlüdürBu nedenle düşük hızda, özellikle de birinci ve ikinci viteste sarsıntılar istemiyorsanız, sağ ayağınıza nazik davranmalısınız.

Ama o ilk duyguyu daha iyi anlayabilmek için Buenos Aires Şehri Autodromobu Audi’den maksimum performansı elde etmeyi başardık.

Sıfırdan hızlanma, teknik raporunun 0’dan 100 km/saat hıza 6,5 ​​saniyelik hızlanma vaadini yerine getiriyor. Onun yardım ettiği Fırlatma kontrolüZemine mümkün olan en iyi çekişi uygulamak ve tekerleklerin kaymasını önlemek için elektronikleri kullanan bir sistem olan kuvvet, şaşırtıcı bir şekilde hız kazanırken gövdenin koltuğun arkasına yapışmasını sağlar.

Audi A1 40’ın direksiyon simidindeki kumandalar manuel vites değiştirmeye olanak sağlar. Fotoğraf: Alejandro Cortina’nın izniyle – Parabrisas Magazine

Ancak yalnızca hızlanmanın etkisi yoktur, çünkü hareket ettiği sertlik yüksek hızda viraj almanıza olanak tanır; ya Salotto gibi bir eğride, daha büyük bir arabada seyahat etme hissiveya eğrilerin iç içe geçmesiyle her şeyi büyük bir hızla ve büyük bir hassasiyetle yapar.

Bu mükemmel hisler, çok iyi destek ve aynı zamanda mükemmel konfora sahip bir koltuk ile keyfini çıkarmak için ideal bir sürüş konumundan alınır; Direksiyon kolonunun çoklu ve cömert şekilde ayarlanması ve sürücü odaklı bir ortam.

Eksileri olarak şunu söyleyebiliriz Sürüş destek sistemlerini standart olarak içermez otonom acil frenleme veya uyarlanabilir hız sabitleyici gibi. Ayrıca içeride sert plastiklerin kötüye kullanılması söz konusudur.

Audi A1 40, pistlerdeki pek az otomobil gibi keyif alınan bir otomobil.

Ancak Audi A1 40’ı gaz pedalına her basıldığında sunduğu tepki hızı kadar hızlı bir şekilde piste çıkarma olasılığı ortaya çıktığında tüm bunlar hızla ortadan kayboluyor.

Veri Sayfası

Dingil mesafesi 2.550 mm

40 litrelik yakıt deposu

Güç 6.000 rpm’de 200 HP

1.500 dev/dak’da 320 Nm tork

Otomatik şanzıman, 7 vites

Maksimum hız 235 km/saat

0-100 km/saat hızlanma 6,5 ​​saniye

Ortalama tüketim 7,5 L/100 km

Ana ekipman

ESP stabilite kontrolü

Ön yan hava yastıkları

LED ön ve arka ışıklar

Seyir hızı kontrolü

İki bölgeli iklim kontrolü

8,8” dokunmatik ekran

Android Auto ve Apple CarPlay

Park sensörleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir