Río Grande, hibrit ve elektrikli otomobiller için lisans ücreti muafiyetini neden kaldırdı ve hangi bölgeler hala bu muafiyeti sağlıyor?

Çevreci bir çözüm olmasının yanı sıra, ulaşım maliyetlerindeki tasarruf nedeniyle ekonomik de olan bazı il veya ilçelerde hibrit ve elektrikli otomobil kullanıcıları, aşağıdaki gibi avantajlara da sahip oluyor: patent ödemelerinin muafiyeti veya azaltılması.

Ancak Río Grande şehri Tierra del Fuego’nun Müzakere Konseyi geri adım attı ve tüm yıl boyunca bu tür araçlar için belediye vergisinden muaf olan 3814/2018 sayılı belediye yönetmeliğini yürürlükten kaldırdı.

Konsey yaptığı açıklamada, kararın zamanında ve zamanında alındığını açıkladı. hafif hibridizasyon“Hafif hibritler %100 elektrik modu sunmuyor, bu nedenle önemli bir süreyi karşılayan ve tüm yönleriyle analiz eden Meclis Üyeleri Kurulu, standardı yeniden ayarlamayı uygun ve gerekli bulmuştur.”

MildHybrid teknolojisine sahip otomobillerde geleneksel 12 volt yerine 48 volt elektrik sistemi bulunuyor. Arabanın bir küçük elektrik motoru Tek başına tekerlekleri hareket ettiremeyen bu ısı motorunun sorumluluğundadır ancak klima, farlar, ekranlar, ses sistemi gibi aracın diğer tüm sistemlerine enerji göndererek ona yardımcı olur.

Toyota Corolla Çapraz Hibrit. 2022 yılında piyasanın en çok satan elektrikli modeli oldu.

Öte yandan, melezler Ana motor da termaldir ancak çalışmasını değiştirmek ve yakıt tüketimini azaltmak için başka bir elektrikli motorla ilişkilendirilmiştir. Akü paketi, içten yanmalı motorun kendisi tarafından veya yavaşlama aşamalarından yararlanılarak şarj edilir.

Aynı kategoride olanlar plug-in hibritlerGeleneksel bir hibrit gibi çalışan ancak pil paketleri daha büyük olan ve yeniden şarj etmek için takılabilen. Daha fazla elektrik biriktirerek, genellikle 30 ila 50 kilometre gibi daha uzun bir mesafeyi içten yanmalı motor kullanmadan hareket etmenizi sağlar.

Elektrikli otomobillerde ise yanmalı motor bulunmuyor. Birden fazla elektrik motoruna sahip olabilir. Pil paketi yalnızca ana güç kaynağına takılarak şarj edilebilir. Şarj süreleri pilin kapasitesine ve şarj cihazlarının gücüne bağlı olarak değişir. Özerklikler şöyle değişir: 200 kilometre ila 400 kilometrenin biraz üzerinde.

Ruhsat ücreti hangi yerlerde ödenmez?

Río Grande’deki yardımın kaldırılmasının ardından ülkede şu anda elektrikli araçların lisans ücretini tamamen veya kısmen sübvanse eden 12 bölge bulunuyor.

Nissan Leaf, ülkede satılan ilk elektrikli otomobildi. Fotoğraf Mario Quinteros

Buenos aires şehri. Patent muafiyeti, Vergi Kanunu’nun 373’üncü maddesi ve AGIP’in 185 sayılı Kararı ile 2019 yılında yürürlüğe girdi. Fayda, Çevre Bakanlığı tarafından onaylanan ve Şehirde bulunan hibrit ve elektrikli otomobiller içindir.

Neuquén şehri. Ülkede elektrikli araçlara yönelik vergiyi ortadan kaldıran ilk bölgelerden biriydi (2019). Avantaj, aracın kullanıldığı ilk üç yıl boyunca geçerlidir.

Nehirler arasında. %100 bonus, Ocak 2022’de 10.949 sayılı Kanunla onaylanmıştır ve her tür elektrikli araç için geçerlidir; motosikletler dahildir. Geçerliliği Sicile tescil tarihinden itibaren beş yıldır.

Toyota, Corolla ve Corolla Cross ile ülkedeki elektrikli araç pazarına hakim durumda.

Gümüş. Lisans ücretinin kaldırılması, Ekim 2021’de Müzakere Konseyi tarafından dile getirildi ve yalnızca fabrikada elektrikli araçlar için geçerli oldu.

Mendoza. Cuyo eyaleti, herhangi bir bölümünde bulunan tüm elektrikli araçlar için bu avantajı sağlamaktadır.

Siyah nehir: Sürdürülebilir hareketlilik alternatiflerinin yoğun kullanımını düzenleyen ve teşvik eden 5545 sayılı Kanun aracılığıyla, 2021 yılı sonunda elektrikli, hibrit ve hidrojenli otomobiller için Otomotiv Kayıt Vergisinin %100 muafiyetine izin verildi.

Ford Kuga Hibrit. Oval markanın en çok satan elektrikli modelidir.

San Juan. Aralık 2020’de (karar 1,161/2020) elektrikli binek veya ticari araçlardan lisans ücreti almayan ilçelere katıldı.

San Salvador de Jujuy. Yönetmelik, Haziran 2022’de Müzakere Konseyi tarafından onaylandı ve elektrikli araç sahiplerini üç yıl boyunca plaka ve tabela ücretini (sokak bakımı) ve beş yıl boyunca toplu taşımayı ödemekten muaf tuttu.

Santa Fe. 13.781 Sayılı Kanun (Ekim 2018) ile elektrikli araçların pazarlanmasında lisans ücreti ve brüt gelir vergisinin kaldırılmasına onay veren ilk il oldu.

Ushuaia. Río Grande tarafından alınan tedbire rağmen Fuegian’ın başkenti, tüm hibrit, elektrikli veya çevreyi kirletmeyen enerjiyle çalışan araçlar için Otomotiv Kayıt Vergisi’nin toplamını muaf tutma avantajından yararlanmaya devam ediyor.

Renault Megane E-Tech, markanın yıl sonunda yerel pazarda piyasaya süreceği yüzde 100 elektrikli üç yeni üründen biri olacak.

Öte yandan eyalet Çubut Hibritlerde %5, elektriklilerde %2 fark oranı bulunurken, Saint Louis Otomotiv Beyan Vergisinde %25 indirim sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir