Renault Kangoo, 25 yıldır ülkede çok yönlülüğüyle baştan çıkaran bir model

O Renault KangooUlusal endüstrinin standart taşıyıcılarından biri olan 25 yıl Córdoba’daki Santa Isabel fabrikasında üretim, onu Fransa dışında üreten ilk fabrika.

Marka, 1998’den bu yana, 450.000 adet 25 yıllık pazar deneyiminin 23’ünde 320.000’den fazla satış yaparak segmentinin lider modeli oldu.

Şu anda Kangoo modeldir Ülkenin en çok satan Fransız markası13.460 patentle genel sıralamada yedinci sırada yer alıyor (Eylül ayında en çok satan altıncı patent).

Kangoo Meksika’ya, Kolombiya’ya ve birkaç aylığına Cezayir’e ihraç ediliyor; Renault, ülkedeki herhangi bir ürününü Afrika kıtasında pazarlayan tek otomobil üreticisi.

Kendi segmentinde bir referans noktası olan Kangoo, ülkede geçirdiği 25 yılın 23’ünde kategorinin liderliğini üstlendi.

Şu anda bir ikinci tur Santa Isabel’de tam üretimde olmasına rağmen bu sefer dağıtım şuralara yayılacak: birkaç Kuzey Afrika ülkesi Fas’ta üretimin durdurulması nedeniyle.

Kangoo yakında Brezilya’ya ihraç edilmeye başlayacak. Marka, lansman tarihi doğrulanmasa da komşu ülkenin gerektirdiği standartlara uyum sağlayacak uyarlamalar üzerinde çalışıyor.

Hem iş hem de yolcu taşımacılığı için tasarlanan Kangoo, ikinci neslinde (2018) bulunuyor ve üretim oranı van versiyonları için %70, aile versiyonları için ise %30 civarında.

Renault, dönüştürülmüş Kangoo’ların yeniden lansmanını fabrika garantisiyle sundu.

Benzer şekilde marka, önümüzdeki aydan itibaren pazarımızdaki ilk elektrikli araçlardan biri olan Kangoo ZE’nin (Sıfır Emisyon) yerine yeni %100 elektrikli versiyon Kangoo E-Tech’i ekleyecek.

Elektrikli Mégane ve Kwid’in de tanıtılacağı bir etkinlik olan “E-Tech Günleri” çerçevesinde gerçekleşecek.

Kangoo farklı bir konsept

Renault Kangoo’nun tarihi, Fransız endüstrisinin bir binek otomobilin ön alanı ve depolama alanından oluşan önceki nesil kompakt vanların yerini almayı amaçlayan yeni bir araç konseptiyle yenilik yaptığı doksanlı yılların ortalarına kadar uzanıyor. özellikle bu amaç için oluşturulmuş ayrı yük.

Ulusal Kangoo, Kolombiya, Meksika, Kuzey Afrika ve yakında Brezilya’ya ihraç ediliyor.

O dönemde Renault’nun bu tip ticari araç örneği şuydu: İfade etmekR5 platformundan türetilen ve Arjantin pazarında uzun yıllardır satılan.

Sıfırdan tasarlanan bir gövdenin yaratılması o kadar devrim niteliğindeydi ki Kangoo, piyasaya ilk çıktığında bir yolcu versiyonuna da sahipti. 1997 Paris Otomobil Fuarı.

Altı ay önce Renault, X76 projesini prototiple öngörmüştü Pangeaelektrikli bir sürücüyü sıvılaştırılmış gazla çalışan bir başkasıyla birleştiren fütüristik bir hibrit motorla çalışan tekerlekler üzerinde bir laboratuvarı taklit eden.

Kangoo 1997 yılında dünya çapında piyasaya sürüldü ve bir yıl sonra Arjantin pazarına ulaştı.

Kangoo, Avrupa’daki ilk çıkışından sadece bir yıl sonra Arjantin’e kendi versiyonuyla geldi “ludospace”burada R12 ve R18’in aile versiyonlarına atıfta bulunan bir isim olan Break olarak anılır.

O Kangoo Ekspresi Kargo pazarına yönelik olan bu ürün, Santa Isabel fabrikasında yerel üretimin başlamasıyla birlikte Nisan 1999’da geldi.

Hem Avrupa’da hem de Arjantin’de Kangoo, son derece değerli ürünler sunarak kendisini rakiplerinden ayırdı. sürgülü yan kapı Break versiyonunda arka koltuklara erişim sağlayan tarafta ve bu segmentte ticari araçların asla sunmadığı erişime izin vererek Express versiyonunun pratikliğini artırdı.

Kangoo, üç sıra koltuklu ve yedi yolcu kapasiteli eşi benzeri görülmemiş bir versiyon sunuyordu.

Arjantin Kangoo modeli, Fransa’dan ithal edilen ünitelerle donatılmış 75 HP ve 110 Nm’lik 1.4 motor yerine 90 HP ve 137 Nm’lik 1.6 motoru benimsedi ve seriye 65 HP ve 123 Nm’lik 1.9 dizel seçeneğini ekledi. Her ikisi de iki donanım seviyesinde mevcuttu.

Orijinal Kangoo’nun uzunluğu 3.995 mm, genişliği 1.663 mm, yüksekliği 1.827 mm ve akslar arası 2.605 mm’ydi. Büyük kullanım kolaylığı için ölçüler vardı, ancak bu, mükemmel iç alanını azaltmadı; beş koltuklu (bu rakamı artırmak için katlanabilir) Break versiyonunda 600 litre ve Express’te 2,6 m3 (ve 800 kilo) mevcuttu. versiyon.

Birincisi tipik kırsal bagaj kapağına sahipken, ikincisi özel asimetrik çift kapıya sahipti.

İkinci nesil 2018 yılında piyasaya sürüldü.

Kangoo’nun başarısı, pratikliği ve aynı zamanda motorlarının iç kapasitesi ve güvenilirliği sayesinde anında gerçekleşti.

Arjantin’deki Evrim

2001 ortalarında Renault, Kangoo Break serisinin daha erişilebilir bir versiyonunu, 75 HP ve 105 Nm gücündeki 1.2 motorla tanıttı.

O dönemde model, Arjantin’de versiyonlardan herhangi birine daha iyi erişim sağlayan ikinci bir kayar yan kapı ekledi.

Renault Kangoo ZE’nin %100 elektrikli versiyonu 2018’de geldi.

2003 yılında 1.6 litrelik motora sahip Kangoo, gücü 90 HP’den 95 HP’ye ve 148 Nm’ye çıkaran çok valfli bir kapakla donatılırken, 1.6 litrelik motora güç veren bir çoklu valf kapağı kullanıldı. CNG’liSanta Isabel tesisinde gerçekleştirilen ön kurulum sayesinde orijinal fabrika garantisinin korunmasına olanak tanır.

Kangoo’nun bir başka özelliği de, başarısı sayesinde geleneksel teklifin bir başka üyesi haline gelen 2006 Sportway gibi seriyi canlandıran özel sürümlerin (Montagne, Osh Kosh, Campus, Get-Up ve diğerleri) sayısıydı. Ara sürümü.

2008 yılında Kangoo, yeni optiklerin, tamponların, jantların, kapların ve gövde renklerinin tanıtıldığı ilk yeniden tasarımının sunumuyla ülkedeki onuncu yılını kutladı.

Renault Kangoo E-Tech. Yeni elektrikli versiyon Kasım 2023’te Arjantin’de tanıtılacak.

Mekanik olarak 65 HP ve 160 Nm gücündeki yeni 1,5 litrelik turbo dizel motoru bünyesine kattı ve buna karşılık benzeri görülmemiş yedi koltuklu konfigürasyon üçüncü sıra yalnızca Santa Isabel fabrikasında geliştirilip üretildi.

Ertesi yıl Renault, faydacı seçeneğin avantajlarını en üst düzeye çıkaran beş koltuklu Ekspres versiyonunu piyasaya sürdü.

2013 yılı sonunda ön hava yastıkları ve ABS frenler standart olarak sunulan model, yeni tamponlar ve ızgarayla ön tasarımını bir kez daha yeniledi.

2018 yılında, ülkedeki 20. yılına denk gelen Kangoo’nun iki önemli yeni özelliği vardı. Bir tarafta Fransa’dan ithal edilen tamamen elektrikli bir versiyonun dahil edilmesi; diğer yanda Santa Isabel’de beş koltuklu yolcu versiyonları ve iki veya beş koltuklu faydalı versiyonlarda üretilmeye devam eden yeni neslin lansmanı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir