On yıllardır işçi sınıfını harekete geçiren araba 75 yıl önce ortaya çıktı

Yenilikçi, devrim niteliğinde, güvenilir ve ekonomik. Bu özellikleriyle 75 yıl önce Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Citroen 2CVFransız markasının tarihindeki en popüler model.

40 yılı aşkın ömrü boyunca (1949-1990) 5.114.969 adet1.246.335 yardımcı program sürümü dahil. Son kopya, lansmanından 42 yıl sonra, 27 Temmuz 1990’da Portekiz Mangualde fabrikasından ayrıldı.

2CV o kadar popülerdi ki, 15 ülke dört kıtaya yayıldı. Aynı zamanda bir simge haline geldiği Arjantin’de 1960 ile 1979 yılları arasında üretildi ve özelliği 1972’den itibaren 3CV olarak yeniden adlandırılmasıydı.

Şöhreti saf bir icat değildi. Filmlerin, reklamların, çizgi filmlerin ve hatta çizgi roman dergilerinin baş kahramanı olmayı biliyordu. Burada bile Quino tarafından unutulmaz bir şekilde canlandırıldı. “Mafalda”.

2CV: Nazilerden gizlenen bir proje

O “TPV” projesi (İspanyolca kısaltma “Çok Küçük Araba” anlamına gelir) 1936 yılında düşük gelirli insanlara ekonomik ve çok yönlü bir araba sağlama hedefiyle doğdu.

Devrimci. Citroën 2CV, 1948 Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı.

1937 yılında, TPV projesinin ilk hareketli prototipi, yalnızca 370 kg ağırlığında ve yalnızca bir farla (o zamanın mevzuatında iki far gerekmiyordu) ışığı gördü.

Araç maksimum 50 km/saat hızla dört kişi ve 50 kg bagaj taşıyabiliyordu ve son derece konforluydu.

Şirket, 1939 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda 250 üretim öncesi modeli tanıtmayı planlamıştı ancak 2. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi bunun gerçekleşmesini engelledi.

Nazilerin keşfedemediği prototipler onlarca yıl boyunca bir ahırda saklı kaldı.

La Ferté-Vidame’deki Citroën Test Merkezi’nde gizli tutulan birkaç prototip dışında üretilen modeller imha edildi.

Çirkin ördek yavrusu”

İlk izlenim gözlerden gelirken, Citroën 2CV piyasaya sürüldüğü sırada esas olarak figürü nedeniyle sorgulanmıştı.

Pek çok kişi ona “çirkin ördek yavrusu” adını taktı ve hatta onu bir “çirkin ördek yavrusu” ile karşılaştırdı. “tekerlekli şemsiyeler” Bu öncülün onlarca yıldır kitleleri harekete geçirmesine olanak tanıyan bir başarının parçası olacağını bilmeden.

2CV’nin popülaritesi, diğer filmlerin yanı sıra James Bond 007 “Sadece Sizin Gözleriniz İçin” filminin baş kahramanı olduğu sinemaya da aktarıldı.

Her ne kadar şöhreti aynı zamanda sonsuz çeşitlilikteki kullanımlarından, çok yönlülüğünden ve çevikliğinden kaynaklanıyordu. Dünya, sürüş konforunu ön plana çıkaran yumuşak süspansiyon sisteminden, mekaniğinin basitliğinden ve düşük bakım maliyetinden söz ediyordu.

1950 yılına gelindiğinde Citroën 2CV dünyanın en çok aranan otomobillerinden biri haline geldi ve teslimat süreleri uzadı. altı yıl.

Piyasaya şu şekilde tanıtılarak ulaştı: ilk önden çekişli küçük araba. Gerçi bundan çok daha fazlasıydı.

2CV aynı zamanda çizgi romanlarda ve çizgi filmlerde de tasvir edilmiştir (fotoğraf: Tenten’in Maceraları).

O aynı zamanda Arjantin’deki ilk üstü açık araba seri üretime geçti ve koltukların sökülerek piknikte koltuk olarak kullanılmasına olanak tanıyan ilk ürün oldu. En ustaca olanlar, en iyi sanal alan tarzında kapıları kaldırmak için bile kullanılırdı.

Arjantin’deki tarihi

Ülkedeki endüstriyel faaliyetin başlangıcı 1960bayiden sonra Staudt ve Co. 1956’dan itibaren ithal etmeye başladı.

Daha erken gelebilir miydi? Evet ama o dönemde ağırlık taşıyan araçlar bir tondan az İthalatlarını olanaksız hale getiren bir vergiye tabiydiler.

2CV, üretiminin 1960 yılında başladığı Arjantin de dahil olmak üzere 15 ülkede üretildi.

İlk 100 otomobil ve 20 2CV AZU minibüsün montajı bu tesiste yapıldı. Jeppener tesisiBrandsen’den motor ve kaporta dahil olmak üzere Fransa ve Belçika’dan alınan parça ve montajlarla üretim daha sonra Barracas mahallesine (Buenos Aires Şehri) taşındı.

1961 yılında modele üretiminin sonuna kadar eşlik edecek bir varyant üretildi: “şemsiye” başlıklı 2CV. Mekanizma selefiyle aynıydı, tek fark pervanelerin Arjantin’de monte edilmeye başlanmasıydı. İlki 425 cm3 ve 12,5 HPAralık 1962’de monte edildi.

1963 yılı sonunda 2CV AZLE (Özel anlamına gelen “E”), Fransız muadilinden üç yıl önde, üçüncü pencereye sahip ilk şirket olmasıyla karakterize edildi.

Katlanır kanvas çatısı nedeniyle “sardalya kutusu” lakabını da almıştır.

Vurgulanması gereken bir diğer detay ise bagajın açıklığı ile arka camı içeren kanvas kısımdı. Bu sistem adı verilen Hayon, her iki parçayı birleştiren bir boru yapısından oluşuyordu. Mekanik olarak 425 cm3 ve 14 HP motorla donatılmıştı.

En yeni Citroën 2CV, AZAMMart 1966’da sunuldu ve lüks versiyondu. 425 cm3 ve 18 HP gücündeki A53 motor, silindir kapaklarının, yeni manifold ve karbüratörün değiştirilmesi sonucunda piyasaya sürüldü.

Kasım 1969’da Citroën, 3CV, sadece burada bu isimle üretilen bir model (diğer pazarlarda 2CV olarak anılmaya devam etti).

1969’dan itibaren Arjantin’de 3CV üretimi başladı. Her iki model de birkaç yıl birlikte yaşadı.

Dışarıdan bakıldığında, 2CV’ye göre tek fark arka farlarda (bunlar Fransız Dyane 6’nınkilerdi) ve dikdörtgen ön dönüş sinyallerindeydi. Şanzıman milliydi ve Ami 6’nınkine dayanıyordu. 1970 yılında kapı açılması hem 2CV’de hem de 3CV’de geleneksel hale geldi.

Bu model pervane ile donatılmıştı 602 cm3 ve 32 HPŞirket 1979’da o zamanki siyasi durum nedeniyle ülkeyi terk etmeye karar verene kadar diğer versiyonlara eşlik eden aynı versiyon.

Toplamda Citroën Arjantin bir miktar üretti 170.590 adet 1960 ile 1979 yılları arasında üretilen 223.442 aracın %76’sını temsil eden 2CV ve 3CV (otomobiller ve ticari araçlar) olarak da bilinen “La Rana”nın. Diğer modeller Ami 8 ve Méhari’ydi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir