Neredeyse tamamı ABD’de satılan 2 milyondan fazla arabayı onarmak zorunda.

Tesla’nın ABD’de satılan neredeyse tüm araçları geri çağırıyor, 2 milyondan fazlaYazılımı güncellemek ve sürücülerin Autopilot’u kullanırken dikkat etmesini sağlamak için bozuk bir sistemi düzeltmek için.

ABD güvenlik düzenleyicileri tarafından Çarşamba günü yayınlanan bildirimde, güncellemenin sürücülere yönelik uyarı ve uyarıları artıracağı ve hatta Autopilot’un temel sürümlerinin çalışabileceği alanları sınırlayacağı belirtiliyor.

İnceleme, ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’nin (NHTSA) Autopilot kısmen otonom sürüş sistemi kullanılırken meydana gelen bir dizi olayla ilgili iki yıllık bir soruşturmasının ardından geldi.

Bu olayların birkaçı İçeridekilerin hayatına mal olan kazalarla sonuçlandı Tesla modellerinden.

Teknolojinin kötüye kullanılması

NHTSA, soruşturmasında Autopilot’un sürücülerin dikkatini vermesini sağlama yönteminin yetersiz olabileceğini ve “sistemin öngörülebilir şekilde kötüye kullanılmasına” yol açabileceğini tespit ettiğini söyledi.

Tesla, ABD’de iki milyondan fazla arabayı tamir etmek zorunda. Fotoğraf: Reuters

Bildiride, eklenen kontroller ve uyarıların “sürücünün sürüş sorumluluğuna devam etmesini daha da teşvik edeceği” belirtiliyor.

Ancak güvenlik uzmanları, geri çağırmanın iyi bir adım olduğunu ancak suçun yine de sürücünün üzerine atıldığını ve bunun altında yatan sorunun çözülmediğini söylüyor. Tesla’nın otomatik sistemleri engelleri algılamada ve durdurmada sorun yaşıyor bu yolunuza çıkar.

Geri çağırma, Kaliforniyalı markanın tüm modellerini etkiliyor. Bunlar, bu yılın 5 Ekim 2012 ile 7 Aralık tarihleri ​​arasında üretilen S ve 3 otomobilleri ile X ve Y SUV’lardır.

Geri çağırma tüm Tesla serisini kapsıyor. Fotoğraf: “Bloomberg”

Piyasa değeri en büyük otomobil şirketi Tesla’nın hisseleri, yüzde 3’ten fazla düştü Çarşamba günü.

Otomatik pilot adı verilen özellikleri içerir otomatik yönlendirme Ve Trafik Duyarlı Hız Sabitleyici. İşlev otomatik yönlendirme adı verilen daha gelişmiş bir özellik ile çalışmadığında, sınırlı erişimli otoyollarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Şehir Sokaklarında Otomatik Yönlendirmedaha yoğun caddeler için.

Her durumda sistem, sürücünün ellerinin direksiyon simidinde olup olmadığını algılar. Bu baskının farkında değilseniz, bir alarm sizi bunu yapmanız konusunda uyaracaktır. Ancak Tesla modellerinin birkaç sahibi Sistemi kandırmayı başardılar direksiyon simidinin kenarına bir miktar ağırlık verilmesi.

Tesla modellerinde yazılım güncellemesi uzaktan yapılacak. Fotoğraf: AFP

Yazılımın güncellenmesi kullanımı sınırlayacaktır. otomatik yönlendirme. “Sürücü etkinleştirmeye çalışırsa otomatik yönlendirme Geri çağırma bildiriminde, “Uygun koşullar karşılanmadığında bu özellik sürücüyü görsel ve işitsel uyarılarla bu özelliğin kullanılamadığı konusunda uyaracak ve etkinleşmeyecektir” diye açıklıyor.

Tesla’nın donanımına bağlı olarak, eklenen kontroller görsel uyarıların “daha fazla öne çıkmasını”, alarmın nasıl etkinleştirilip devre dışı bırakılacağının basitleştirilmesini içerir. otomatik yönlendirmeolup olmadığına ilişkin ek kontroller ve otomatik yönlendirme Kontrollü erişim yollarının dışında ve trafik kontrol cihazlarına yaklaşırken kullanılıyor.

Tüm bu güncellemeler kablosuz olarak yapılacak hem de bayiliklere gitmenize gerek kalmadan. Kaliforniyalı marka, adeta bir cep telefonunun işletim sistemini günceller gibi uzaktan yazılım güncelleme konusunda sektörde öncü oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir