Koleksiyonluk bir Ferrari için 70 milyon dolardan fazla para ödeyebilirler

Prestijli müzayede evi RM Sotheby’s 13 Kasım’da New York’un olaya sahne olabileceğini bildirdi tarihteki en büyük Ferrari satışı.

Kahramanımız bir tuhaf 1962 Ferrari 250GTOOrganizatörlerin ödenebilecek bir miktar beklediği 70 milyon doları aştı.

Şu anki rekorun sahibi, Haziran 2018’de 70 milyon dolara satılan 1963 Ferrari 250 GTO’dur.

Açık artırmada satılan dünyanın en pahalı arabası, Mayıs 2022’de ödenen 1955 yapımı Mercedes-Benz 300 SLR “Uhlenhaut Coupé” iken 143 milyon dolar.

RM Sotheby’s müzayede evi, bu Ferrari’nin rekor bir rakama satılacağını tahmin ediyor.

“Spor otomobil panteonunun kutsal kâsesi” olarak ilan edilen Porselen Kırmızısı rengindeki bu Ferrari 250 GTO, güç sağlayan üç Works GTO ünitesinden biridir. 4,0 litre 12 silindirli V Maranello evi, spor müsabakalarına ilişkin yeni düzenlemeleri dikkate alarak geliştirdi.

ile atandı Şasi No. 376542 SA numaralı motorda kuru karter yağlama sistemi, özel karbüratörler ve değiştirilmiş eksantrik milleri bulunuyordu.

Yamaçlarda eşsiz tarih

Bu Ferrari 250 GTO, sürücüler Mike Parkes ve Willy Mairesse’nin yardımıyla 1962 yılında Nürburgring’in (Almanya) 1.000 kilometrelik yarışında spor görünümünü yaptı ve yarışı tamamladı. sınıfında birinci ve genel olarak ikinci.

Bu birimin şu olduğunu belirtmekte yarar var. benzersiz kopya GTO tipi, 1962 yılında Scuderia Ferrari tarafından tanıtılarak fabrikadan ayrıldı.

4.0 litrelik V12 motorla donatılan üç 1962 GTO’dan biriydi.

Başarılı ilk yarışın ardından Ferrari, dikkatini mükemmel bir dayanıklılık yarışı olan 24 Saat Le Mans’a odakladı. Bunun için üç yerine altı adet Weber 42 DCN karbüratöre dayalı yeni bir motor kurdu. 390 beygir gücü.

Şirket ayrıca yeni motora uyum sağlamak ve otomobilin ilk yarışı sırasında meydana gelen “küçük hasarı” onarmak için ön uçta bazı değişiklikler yaptı.

Ancak yarışın başında araba kumsala çarptı ve takımın aracı tekrar hazırlaması yaklaşık 30 dakika sürdü. 250 GTO yarışmaya 53. sıradan geri dönerek 42. sıraya yükseldi ancak 56 tur sonra yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Le Mans 24 Saat yarışında yaşadığı fren sorunu onu kum havuzunda mahsur bıraktı. Fotoğraf Motor Sporları Görselleri

Aynı yılın sonunda 3765 şasi numaralı Ferrari, İtalya’da özel bir alıcıya satıldı. Üçüncü ve mevcut motoru hemen kuruldu: 3,0 litre V12.

Bu mekanizma ile küçük yarışmalara katılmış, İtalya ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok sahibinin elinden geçerek Ağustos 1974’te AMC motor tasarım ekibinin yöneticisi ve Ferrari Club of America başkanı Fred Leydorf tarafından satın alınmıştır.

On yıl sonra Leydorf onu Ohio eyaletinde (Amerika Birleşik Devletleri) ikamet eden bir koleksiyoncu olan mevcut sahibine sattı.

Biri olarak 34 kopya 1962 yılında üretilen GTO ve orijinal olarak 4 litrelik motorla donatılmış üç 250 GTO Works’ten biri olan bu Ferrari, marka yayınlarında ve Sports Car Graphic, Road & Track ve Autosport gibi özel motor sporları dergilerinde birçok kez tasvir edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir