Japon spor otomobil geleneği Tokyo’da beş muhteşem prototiple yeniden canlanıyor

Japan Mobility Show’da elektrikli otomobillere olan bağlılık neredeyse tam düzeyde ve araç çeşitliliği seçenekleri devasa boyutlarda. Fakat iyileşme japon spor arabalarıotomotiv dünyasında bir efsane.

Dünyadaki çevresel talepler spor araçların üretimini sınırlıyor ve akünün ağırlığı performansı sınırlayabildiği için bu tip modellerde elektromobiliteye geçiş o kadar da kolay değil.

Ancak gelişme ilerlemeye devam ediyor ve teknoloji katı hal pilleriOnları daha küçük, daha hafif ve daha verimli hale getiren araç, Japon endüstrisinin çeşitli kült modellerinden esinlenerek araçların yeniden doğuşuna yeni bir kapı açmış gibi görünüyor.

Nissan, Toyota, Honda, Mazda ve Subaru gibi markalar, Japon coupé’lerin gelecekteki üretim versiyonlarını öngören farklı prototipler sundu.

Nissan Hiper Gücü

Nissan Hyper Force, Japon fuarının en etkileyici yeniliklerinden biriydi çünkü tam olarak Japon endüstrisinin tüm tarihindeki en ikonik spor otomobillerden birinden ilham aldı: GT-R coupe 80’li ve 90’lı yıllarda en parlak dönemini yaşayan Skyline’ın kökleri.

Nissan Hiper Gücü. Fotoğraf: “EFE”

Elektrikli bir prototiptir 1 MW güç (1.341 beygir gücü) dört tekerlekten çekiş ve katı hal pil teknolojisiyle.

Aynı zamanda, ister günlük kullanım ister yarış pistine giriş için olsun, aracın ayarını tamamen değiştiren aktif bir aerodinamik sistemi ve elektronik yönetimi de içerir.

Seri üretimi resmi olarak onaylanmadı ancak elektromobiliteye giden yol ve GT-R gibi bir modele ödenen kült, bu modelin üretiminden başka bir yol olmadığını gösteriyor.

Toyota FT-Se

Toyota, Japonya Mobilite Fuarı’nda spor otomobil sergileyen yerel üreticilerden bir diğeriydi. Bu, neler olabileceğini öngören FT-Se prototipidir. kompakt bir coupe.

Toyota FT-Se. Fotoğraf: “EFE”

Japon markası, fuardan önce bir spor konsept otomobil sergileme niyetini öngörmüştü. Çoğu medya kuruluşu, üreticinin en ikonik coupé’lerinden biri olan Supra’nın elektrikli bir versiyonunun olduğunu varsayıyordu.

Ancak bu FT-Se’nin özellikleri ve özellikleri, onu Toyota tarihindeki başka bir modelle, iki koltuklu MR-2 ile daha çok ilgili kılıyor; bu, motorun ortasında, arka koltuğun arkasında yer alması özelliğine sahip küçük bir spor otomobil. koltuklar.

Hakkında çok fazla teknik bilgi olmasa da şu biliniyor: %100 elektrikli bir modeldir. ve üreticinin fuarın başlamasından birkaç gün önce geliştirildiğini duyurduğu katı hal pil teknolojisini taşıdığı düşünülmüyor.

Prototip, ortadan motorlu bir spor otomobilin oranlarını koruyor ve şekli, üretime çok yakın görünen bir versiyonu yansıtıyor.

Honda Prelude Konsepti

Japan Mobility Show’un hoş sürprizlerinden bir diğeri de Honda Prelude Konsepti, adından da anlaşılacağı gibi 70’li yılların sonunda ortaya çıkan ve 80’li yıllarda parlak günlerini yaşayan coupe’nin doğrudan yeni neslidir.

Honda Prelude Konsepti. Fotoğraf: AFP

Bu metinde sunulan diğer modellerden farklı olarak Japon markası şunu açıklığa kavuşturmak için ortaya çıktı: Hibrit bir modeldirancak daha fazla ayrıntı vermeden.

Ancak hem boyutu, oranları hem de tasarım detayları nedeniyle orta boy Civic’e yakınlığı tahmin edilebilir. Civic’in önümüzdeki yıl Arjantin’e gelecek hibrit bir model sunduğunu da hatırlayalım.

Her ne kadar Honda bu modelin üretim olanakları konusunda ağzı sıkı kalsa da gerçek şu ki bu model, prototipten çok üretim otomobiline daha yakın ayrıntılara sahip bir model olarak sunuluyor.

Mazda İkonik SP

Hiç şüphesiz Japonya Mobilite Fuarı’nda tanıtılan en güzel otomobil. Iconic SP’nin basit ve akıcı çizgileri Yanından geçen herkesi büyülüyor.

Mazda İkonik SP. Fotoğraf: “EFE”

Tarzında, MX-5 (Miata) gibi markanın ikonik modellerinin özellikleri görülebiliyor, ancak daha çok Japon spor otomobil tarihinde bir sembol olan RX-7’nin özellikleri görülüyor.

Bu anlamda Iconic SP’nin tahrik sistemi de RX-7’ye saygı duruşunda bulunuyor çünkü döner yanmalı motora sahiptirtekerlekleri hareket ettirmek için değil, elektrik üretmek için.

Nissan’ın e-Power sistemine benzer şekilde elektrik, tekerlekleri hareket ettirmekten sorumlu olan bir elektrik motoruna gönderiliyor. Marka 365 beygir gücünde bir güç beyan ediyor.

Üretimine ilişkin henüz resmi bir onay yok ancak Mazda’nın bir kez daha döner motorlu bir spor otomobil üretme olasılığı bir süredir söylentiler arasında yer alıyor. Bu bir alternatif olabilir.

Subaru Sport Mobilite Konsepti

Subaru Sport Mobility Concept, bu listede açıklanacak en karmaşık modeldir. Birincisi, seri üretime en uzak olanı gibi görünmesi ve ayrıca dev bir drone ile birlikte sunulması nedeniyle.

Subaru Spor Hareketlilik Konsepti. Arkasında, Hava Hareketlilik Konsepti. Fotoğraf: AFP

Markanın da ifade ettiği gibi her yerde, her zaman ve her koşulda sürüşü keyifli, akülü elektrikli bir otomobil olarak sunuluyor.

Bunun 90’lı yıllardaki SVX coupe’nin geleceğin versiyonu olduğu söylenebilir, ancak stil daha çok bir fikir sergiliyor. karşıdan karşıya geçmek. Açıkça bir sergi modeli olarak tanıtılıyor ancak gelecekteki modelleri etkileyebilir.

Sunuma eşlik eden drone Air Mobility Concept ise küçük bir kabini çevreleyen altı rotor kanadına sahip. Bu aynı zamanda kesinlikle bir konsept, ancak Subaru, havacılık ve otomotiv bölümlerinden mühendislerin uçuş gösterileri düzenlemek için işbirliği yaptığını açıklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir