İngiltere şimdi benzinli ve dizel otomobil yasağını erteliyor

İngiliz Hükümeti’nin 5 yıl ileri gitmesini çevreciler iki yıl önce kutlamıştı 2030 yılına kadar benzinli ve dizel araçların yasaklanması. Aslına bakılırsa, birçok şehirde düşük emisyonlu bölgeler halihazırda hızla çoğalıyor. Ama şimdi tedbiri tersine çevirdiler.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, benzinli ve dizel motorlu araçların satışına yönelik fren uygulamasının 2030’dan 2035’e ertelendiğini duyurdu.

Karar, Muhafazakar Başbakan’ın iklim taahhütlerinin gözden geçirilmesine ilişkin uzun zamandır beklenen konuşmasında duyuruldu. Sunak, 2030 yılına kadar “araçların büyük çoğunluğunun” elektrikli olmasını bekliyor ancak bu Karar vatandaşlara aittir ve hükümet tarafından empoze edilemez..

Buna karşılık İngiliz yönetici, evlerdeki gaz kazanlarını değiştirme zorunluluğunu ertelemek istiyor ve 2050’de sıfır emisyon hedefine “daha gerçekçi bir şekilde” ulaşma niyetini sürdürüyor.

Sunak, konuşmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Birleşik Krallık’ın Londra’nın uluslararası iklim taahhütlerini yerine getirmeye “%100 kararlı” olduğunu yineledi. Başbakan, “İngiliz halkı sıfır emisyona ulaşmak için gerekli fedakarlıkları yapmaya hazır” dedi, “ancak bunu en uygun şekilde yapmaları gerekiyor.”

Bu nedenle hükümet, öncelikle vatandaşların uygun şekilde bilgilendirildiği bir “ulusal tartışma” düzenlemeden vatandaşlardan bu kadar çok değişiklik isteyemeyeceğini söylüyor.

Birleşik Krallık’ta benzinli ve dizel modellerin satışına 5 yıl daha ödeme süresi tanındı. Fotoğraf: “EFE”

Üreticilerden olumsuz tepki

Elektrikli araçlara milyarlarca dolar yatırım yapan otomobil üreticileri, İngiltere’nin yeni benzinli ve dizel araçların satışına yönelik yasağı erteleme kararını eleştirerek şunları söyledi: Tedarik zincirlerini bozacak ve geçişi yavaşlatacak daha ekolojik arabalara.

Çoğu, daha fazla siyasi kesinlik ve daha az kafa karışıklığı çağrısında bulundu. Önümüzdeki yıllarda İngiltere’de dokuz elektrikli modeli piyasaya sürmeyi planlayan Koreli otomobil üreticisi Kia, sektörün üzerinde çalıştığı ve yatırım yaptığı bir politikada değişiklik görmenin hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Bir Kia sözcüsü, “Duyuru, karmaşık tedarik zinciri müzakerelerini ve ürün planlamasını sekteye uğratırken, potansiyel olarak tüketiciler ve sektör arasında kafa karışıklığına da katkıda bulunuyor” dedi.

Üreticilere göre Sunak’ın tedbiri elektrikli otomobillerin getirdiği ivmeyi yavaşlatıyor. Fotoğraf: “EFE”

Otomobil sektörü de durumdan şikayetçi sıfır emisyonlu araçlara ilişkin hükümet kuralları konusunda netlik eksikliğiYasak döneminde üreticinin satışlarının giderek artan bir oranının çevreyi kirletmeyen modellere karşılık gelmesi gerekiyor.

Volkswagen Birleşik Krallık’tan bir yönetici, “Altyapının kullanıma sunulması için bağlayıcı hedefler ve seyahatin yönünü sağlamaya yönelik teşvikler de dahil olmak üzere, pazar kesinliği ve tüketici güveni yaratan açık ve güvenilir bir düzenleyici çerçeveye acilen ihtiyacımız var” dedi.

Analistler ve yöneticiler ayrıca hükümetteki değişikliğin İngiltere’nin daha yeşil ulaşımı benimseme konusundaki son ivmeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğu anlamına geldiğini söyledi. Elektrikli araçlara geçmeyi düşünen otomobil alıcılarının cesareti kırıldı elektrikli şarj noktası işletmecilerinin planlarını sekteye uğrattı.

Ürün yelpazesini elektrikli hale getirmek için 50 milyar dolarlık küresel taahhüdü bulunan Ford, rapor edilen politika değişikliğini “sektörün bir yüzyıldan uzun süredir en büyük dönüşümü” olarak nitelendirdiği için eleştirdi.

Ford İngiltere başkanı, “İşletmemizin Birleşik Krallık hükümetinden üç şeye ihtiyacı var: hırs, kararlılık ve tutarlılık. Bunun gevşetilmesi üçünü de baltalayacaktır” dedi.

Haberi memnuniyetle karşılayan tek şirket, bugün dünyanın en büyük üreticisi olan Toyota oldu. Japon şirket, endüstrinin ve tüketicilerin uyum sağlamasına yardımcı olması ve “tüm düşük emisyonlu ve uygun fiyatlı teknolojilerin araçların pragmatik geçişinde rol oynayabileceğini kabul etmesi” nedeniyle tedbiri memnuniyetle karşıladıklarını kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir