herkesin bilmediği ve sokakta yerine getirilmeyen “ışık işareti”

Sürücülerin sollamak istediklerinde dönüş sinyallerinin kullanımı yollarda daha sık görülse de, sürüş esnasında güvenlik aracına dönüşen bir iletişim aracıdır.

Yolcu veya kargo taşımacılığı yapan sürücülerin, arkadan gelen aracın kendilerini sollamak istediğini fark ettiklerinde “ışıklı sinyal” verdiklerini ve eğer tehlikeliyse bunu yapmaktan vazgeçtiklerini görmek daha yaygındır. Ancak, Sürücüler bu tabelanın ne anlama geldiğini biliyor mu? Kanunların sokakta uyguladığı şey bu mu?

Trafik yazılımı ve araçları üreten şirketleri bir araya getiren Cecaitra Yol Gözlemevi, konuyla ilgili bilgileri araştırmak amacıyla CABA ve Büyük Buenos Aires’teki evlerde telefonla anket gerçekleştirdi.

İlk soru şuydu: “Öndeki araç sola sinyal veriyorsa, bu arkadaki araca ne gösteriyor?”. Ve %52,2’si ilerlemenin zorluğu konusunda doğru yanıt verdi; Ancak Cevapların neredeyse yarısı yanlış yaptı%35,5’i bunun ilerletilebileceği anlamına geldiğini belirtirken, %12,3’ü ise bilmediğini söyledi.

“Ulusal Trafik Kanununun 42. maddesinin f fıkrası, sonraki araçlara belirtilmesi gerektiğini açıkça belirtmektedir. ilerlemenin sakıncası, sola dönüş sinyali açık olacaktır ve bundan önce sollama yapmaktan kaçınmaları gerekir. Yalnızca yarısının bu göstergeyi bilmesi endişe vericidir, çünkü bu durumda bir sürücünün diğerine yaptığı uyarı bir trafik kazasını önleyebilir. Bu uygulama özellikle rotalarda ve otoyollarda oldukça yaygındır, bu nedenle sürücülerin bu tür bir uyarıya nasıl tepki vermeleri gerektiğini bilmeleri hayati önem taşımaktadır,” diye açıkladı Cecaitra Yol Gözlemevi sözcüsü Facundo Jaime.

popüler inanış Öndeki araba iki üç kere sola sinyal verirse onu geçebileceğimi söylüyor. Gerçek şu ki hayır. Ulusal Trafik Kanunu şunu belirtmektedir: Öndeki aracın sol tarafa sinyal vermesi sollamanın imkansız olduğunu gösterir.. Bu nedenle Cesvi, sürücünün ışık sinyallerine yol açmadan ne zaman güvenli bir şekilde sollama yapması gerektiğine karar veren kişi olmasını ve yol yönetmeliklerinde belirtilenleri yerine getirmesini tavsiye ediyor” dedi. Merkez, Deney ve Yol Güvenliği (Cesvi) Arjantin.

Cesvi uzmanları, kazaları önlemek için arkanıza veya karşı şeride yani kullanmaya başlayacağınız şeride kimsenin gelmediğinden emin olmanızı öneriyor; ve eğer bir araç gelirse, sollamayı bitirmemiz için bize zaman tanıyacak kadar uzakta olduğundan emin olun. Ayrıca sollamanın yapılacağı yerin etkin hale getirilmesi yani düz bir çizgi olması, üzerinde kesik beyaz çizgili tabelaların bulunması ve yakınında herhangi bir geçiş veya köprü bulunmaması gerekiyor.

Rota üzerinde sollama Rota üzerinde sollama kuralları

İnceleme sırasında sollama yapılması gereken şerit de araştırıldı. Böylece kendi kendine şunu sordu: Sol şeritte veya sağ şeritte başka bir aracı mı geçmeniz gerekiyor yoksa ikisi için de durum belirsiz mi? Ve %81,3’ü doğru olarak yalnızca sol şeritte başka bir aracı sollamaya izin verildiğini belirtti; %9,4’ü bunun sağ şeritte yapıldığını söyledi; %7,5’i ikisi arasında farksız olduğunu ifade etti; %1,8’i ise herhangi bir seçeneği işaretlemedi.

“Bu noktada sürücüler kural konusunda kabul edilebilir bilgi gösteriyor ancak farkında olmayan bir yüzde de var. Cecaitra olarak biz, normal şartlarda araç kullanırken hak ve yükümlülüklerin mevcut olması nedeniyle yol kurallarını bilerek sokağa çıkmanın önemli olduğunu savunuyoruz” diye ekledi Jaime.

Üst geçitler birkaç istisna dışında solda yapılıyor. Güzergah üzerinde sadece belirtildiği yerde yapılabilir.

Kanun bunu belirler başka bir aracı sollamak soldan yapılmalıdır ve sollayan sürücünün “herhangi bir riskten kaçınmak için solundaki yolun yeterli mesafe için açık olduğunu ve onu takip eden hiçbir sürücünün onu sollamadığını önceden doğrulaması gerekir.”

Ayrıca kural, bir kavşağa, viraja, köprüye, yol tepesine veya tehlikeli bir yere yaklaştığınızda yeterli görüş mesafesine sahip olmanız ve manevrayı başlatmamanız gerektiğini belirtir; ve kırsal kesimde önünüzdeki kişinin farları yakıp söndürerek veya kornayı yakarak sollama niyetiniz konusunda uyarılması gerektiği. Her durumda yanal hareketinizi tamamlayana kadar sola dönüş göstergesini kullanmanız gerekir.

“Geçiş konusunda birkaç istisna var. Örneğin, Öndeki araç solunuzda dönme veya durma niyetini belirttiğinde sağdan sollayabilirsiniz. veya trafik sıkışıklığında, soldaki çizgi hareket etmediğinde veya daha yavaş olduğunda. Diğer tüm durumlarda, sağdan sollamak yasaktır ve tehlike teşkil eder,” diye tamamladı Jaime.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir