Fernando Alonso’nun süper arabası neden Abu Dhabi GP’sinde açık artırmaya çıkarılmadı?

Formula 1, 2023 sezonu için damalı bayrağını geçen hafta sonu Abu Dhabi’de aldı. Hem sürücüler hem de takımlar şampiyonasında ilk pozisyonlar zaten belirlenmişken (Mercedes, Ferrari’yi yenerek podyumun üçüncü basamağına yükseldi), en büyük beklentilerden biri Fernando’nun koleksiyonundaki bazı otomobillerin açık artırmaya çıkarılmasıydı. Alonso.

Birkaç ay önce Bonhams müzayede evinin en yüksek teklifi verene bunlardan birini satacağı duyuruldu. 149 adet ile karakterize edilen bir spor otomobil olan muhteşem McLaren Elva’dan üretilmiştir. çatım veya ön camım yok.

Teklifin ayrıca iki ilginç unsuru da vardı: Araçta yalnızca beş kilometre turlar olduğunu ve tahmini satış fiyatının 2,5 milyon euro.

Ekstra bir bilgi. İki kez F-1 dünya şampiyonunun koleksiyonundan bir otomobili satması ilk kez değildi, çünkü bu yılın haziran ayında bir açık artırmaya çıkmıştı. Ferrari Enzosonunda satıldı 5 milyon euro.

Açık artırma Yas Marina Pisti’nin ana düzlüğünde gerçekleşti. Fotoğraf El Español’un izniyle

Ancak işler beklenildiği gibi gitmedi. Açık artırmanın başlangıç ​​değeri 750.000 dolar olarak belirlendi ve kısa sürede bu tavana ulaştı.

Abartılı bir spor araba olmasına ve neredeyse 0 km’ye sahip olmasına rağmen, yarışmaya çok az katılımcı katıldı. Sitenin bildirdiğine göre İspanyol, Maksimum teklife ulaşıldı 1,2 milyon dolarbeklenenin oldukça altında bir rakam.

Sonuç olarak McLaren Elva, başka bir açık artırma gerçekleşene kadar Aston Martin sürücüsünün elinde kalacak.

Öte yandan, Abu Dhabi’deki F-1 hafta sonu boyunca, 3,1 milyon dolara satılan Mario Andretti’nin Lotus 79’u ve Kimi Räikkönen’in McLaren MP4721’i gibi iki “keyifli” partinin daha açık artırmaya çıkarıldığını belirtmekte fayda var. 2,76 milyon dolara satıldı.

Arjantin tasarımıyla

McLaren Elva, Arjantinli Esteban Palazzo tarafından tasarlanan ve Alonso’nun neredeyse dört yıl önce, iki yılını en üst kategorinin dışında geçirirken satın aldığı bir model.

Bu modelden sadece 149 adet üretildi.

Tavanı veya ön camı olmayan bu özel spor otomobilden yalnızca 149 adet üretildi; Woking firmasının planladığı rakamın neredeyse yarısı. İki kez F-1 şampiyonunun numarası 114’tür.

Mekanik olarak naferto 4.0 litrelik V8 çift turbolu motorla donatılmıştır. 815 beygir gücü ve 800 Nm tork. Bu destek sayesinde 0’dan 100 km/saat hıza çıkabilmektedir. 3 saniyeden az ve 0’dan 200 km/saat hıza yalnızca 6,7 ​​saniyede ulaşıyor.

Elva, karbon fiber şasisi ve gövdesi, aynı malzemeden yapılmış koltukları ve karbon seramik frenleriyle McLaren’in en hafif “sokak” arabalarından biridir; bunlar sadece daha hafif olmakla kalmaz, aynı zamanda ısıyı daha iyi dağıtır ve yorulmaya daha az eğilimlidir.

McLaren, araç kullanırken kask takma seçeneği sunarken, marka dünyanın ilk ön cam gibi çalışan aerodinamik korumasını da yarattı.

Şasi ve gövde tasarımı karbon fiberden yapılmıştır.

Sistem denir Aktif Hava Yönetimi (AAMS) ve göreceli bir “sakinlik balonu” oluşturmak için havanın kabine doğru yönlendirilmeden önce yolcuların önünde yüksek hızda ön güverteden çıkmak üzere arabanın burnundan yönlendirilmesinden sorumludur.

Sistem, ayırıcının üzerinde yer alan büyük bir merkezi giriş, bir ön havalandırma çıkışı ve dikey olarak yükselip alçalan gizli bir karbon fiber saptırıcıdan oluşur. AAMS aktif olduğunda, deflektör kaporta çıkışının ön kenarında açılır ve havalandırma deliğinde düşük basınç bölgesi oluşturmak için serbest akışa doğru 150 mm yükselir.

Şehir içi hızlarda, kabine giren hava akışı seviyesi AAMS’ye ihtiyaç duyulmadığı anlamına geldiğinde sistem devre dışı kalıyor. Hız arttıkça, AAMS otomatik olarak devreye girer ve hız düşene kadar aktif kalır; bu sırada deflektör geri çekilir. Kontrolör ayrıca düğmeleri kullanarak sistemi devre dışı bırakabilir.

Elva’nın figürü ve konsepti, tarafından tasarlanan bir yarış aracından ilham almıştır. Bruce McLaren 1960’larda markanın tasarım ve mühendislik ilkelerini bünyesinde barındıran M1A. Elva adı, markanın kurucusunun ilk rekabet firmasına verdiği isme karşılık gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir