Farklı çağlara ait araçlar arasındaki çarpışmalardaki tüyler ürpertici farklar

Küresel NCAPDünya çapındaki bazı pazarlarda araç koruma düzeyini değerlendirmekten sorumlu kuruluş, farklı nesillere ait iki aracın saatte 56 km hızla kafa kafaya çarpışmasıyla bir çarpışma testi gerçekleştirdi. İkili arasındaki sonuçlar dikkat çekiciydi.

Bunlar benzer özelliklere sahip iki Peugeot örneğiydi. Biri bir Patagonyalı Ortak1998’den beri Arjantin’de neredeyse hiçbir yapısal değişiklik yapılmadan üretilen bir araç. YarıkÜlkemizde üretilen modelin modern ve güncel halidir.

Kuruluş, her iki modelin de yeni olarak satıldığını ve yerel düzenlemelere uygun olduğunu, ancak yirmi beş yıllık Partner Patagonica modelinin, hayat kurtarabilecek ve Rifter’ın içerdiği çeşitli temel güvenlik özelliklerinden yoksun olduğunu vurguladı.

Büyük farklar

Peugeot Partner Patagónica, Arjantin’de üretilmekte ve aşağıdaki özelliklerle sunulmaktadır: iki ön hava yastığı ve Elektronik Stabilite Kontrolü (ESP), Arjantin dahil birçok Latin Amerika ülkesinde standart donanım olarak zorunlu unsurlardır.

Ancak ilk kez 1990’ların sonlarında geliştirilip üretilen emektar bir araç. Çarpışma testinden sonra yapısal farklılıklar açıkça ortaya çıktı.

Peugeot Partner’in yerini almayı hedefleyen Peugeot Rifter, Avrupa’da üretiliyor ve 6 hava yastığı ile Elektronik Stabilite Kontrolünü standart olarak sunuyor ve daha modern bir yapıya sahip.

Video

Bunlar aralarında 25 yıl fark olan iki Peugeot modeli: Arjantin’de üretilen Partner Patagonica’ya karşı Avrupa’da üretilen Rifter.

Test sonucu oldukça anlamlıdır. Bu arada o Rifter 5 üzerinden 4 yıldız aldı, Partner Patagónica’nın puanı 0 (sıfır) oldu.

Rifter’ın sunduğu koruma kukla Çarpışma testi sırasında sürücünün yerini işgal eden aracın baş ve boyun bölgesi iyi, göğüs kısmı ise yeterli, stabil bir yapı gösteriyordu.

Partner Patagónica sürücü mankeni ise göğüs ve boyunda zayıf koruma, kafada marjinal koruma ve dengesiz bir yapı sergiledi.

Peugeot Partner Patagónica’daki çarpışma testinin sonucu oldukça anlamlı.

Elde edilen kayıtlara göre, kukla sunum yapan Ortak Patagonica’nın sürücüsünden hayati tehlike olasılığı yüksek yaralanmalaryapının daha fazla deforme olmasını engelledi.

Yolcunun koruma seviyesi her iki modelde de oldukça benzerdi ve her iki durumda da göğüs bölgesi marjinaldi. Global NCAP’in bildirdiğine göre Partner Patagónica’da “endişe verici derecede zayıf boyun koruması” da belirgindi.

Denemede ayrıca bu modellerin çocuk yolculara sağladığı güvenlik de değerlendirildi. Ortak Patagónica’nın Çocuk Emniyet Sistemleri (CRS) emniyet kemerleri kullanılarak kuruldu ve bu durum 3 yaşındaki kukla için zayıf koruma ve 1,5 yaşındaki kukla için sırasıyla boyun ve göğüste zayıf ve marjinal koruma gösterdi.

Rifter, 1,5 yaşındaki kukla için tam koruma ve ISOFIX ankrajları kullanılarak monte edilen ve arkaya bakan CRS’li 3 yaşındaki kukla için iyi koruma gösterdi.

Peugeot Partner Patagonica ile Rifter arasındaki çarpışma testi 56 km/saat hızla yapıldı.

Global NCAP Genel Sekreteri Alejandro Furas’a göre, “25 yılı aşkın bir süre önce geliştirilen ve Arjantin’de hâlâ yeni olarak satılan bir aracın bu endişe verici sonucu, Peugeot’nun dünya çapında araç güvenliği konusundaki liderliğini sorguluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir