Arabayı yola çıkarmadan önce akılda tutulması gerekenler

Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce Arjantinli, tatilini sevdikleriyle geçirmek ya da ülkenin farklı yerlerinde hayalini kurduğu tatile çıkmak için arabalarıyla yollara çıktı.

Arabanın zorunlu olmasına rağmen kalıcı olarak kontrol et Birçoğunun, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için yolculuktan önceki anlarda bunu yaptığı biliniyor.

Ancak bu tek başına yeterli değildir. Nasıl şarj edileceği ve önümüzde saatlerce sürecek bir yolculuk varsa nasıl hazırlanılacağı gibi dikkate alınması gereken başka konular da var.

Roller de her zaman temeldir. İster uzun bir yolculukla karşı karşıya kalın, ister birkaç blokluk şehir içi bir rota için olsun, bunlar aynıdır. Ancak bunların ne olduğunu hatırlamaktan zarar gelmez.

Zorunlu belgeler

Javier Milei tarafından sunulan son DNU’nun ardından, dolaşım için yalnızca kimlik kartının, tescilin ve patentin son ödemesinin gerekli olduğu gerçeğine atıfta bulunan önlemlerden biri hakkında çok fazla kafa karışıklığı yaşandı. VTV ve sigorta.

Bir rotada, otoyolda veya yarı otoyolda seyahat etmek için kısa farların kullanılması zorunludur. Fotoğraf Fernando de la Orden

Açıkça söylemek gerekirse, kanunun belirttiği gibi Trafik Kanunu 24.449 Hem VTV’nin hem de mevcut sigortanın dolaşımda olabilmesi zorunludur. Mantıksal olarak sürücü belgesi (geçerli), yeşil veya mavi kart, DNI veya kimlik kartı, yük kontrollü ve üçgen işaretli güncel yangın söndürücü.

Ayrıca patentli plakalar görünür şekilde, değiştirilmeden ve iyi durumda yerleştirilmiştir ve yolda alıkonulma durumunda giyilebilecek bir ilk yardım çantası ve refrakter yelek içerir.

mekanik kontrol

Her şeyden önce, ayrılmadan önce durumun kontrol edilmesi önemlidir. frenler, amortisörler, ışıklar ve lastikler Mekanik bir atölyede. Dengeyi ve hizalamayı kontrol etmek de önemlidir.

Lastikler. Bunlar mükemmel durumda olmalı, geçilecek arazi tipine uygun olmalı ve gerekli minimum derinliğe sahip olmalıdır.

Yasal sınır 1,6 mm olsa da çizimin 2 mm’yi aşması tavsiye edilir. Dayanıklılığa, sürüş konforuna ve süspansiyon sisteminin ömrüne yardımcı olacağı için basıncın üretici tarafından önerilen basınçta olduğundan emin olmalısınız.

Yolculuğa çıkmadan önce hizalama ve denge sağlamak önemlidir.

Şunu unutmamak önemlidir enflasyon Yedek lastik olası basınç kayıplarını telafi etmek için birkaç pound daha fazla. Tatil sırasında bir lastiğin değiştirilmesi gerekiyorsa, kazaları ve aracın mekaniğinin zarar görmesini önlemek için, aynı boyut ve yük kapasitesine sahip başka bir lastikle değiştirilmesi şarttır.

Aracın titreşimi, dengesizliği veya kayma eğilimi gibi sorunları önlemek için her 10 bin kilometrede bir veya yukarıdaki davranışlardan herhangi birinin görülmesi durumunda lastiklerin balans ayarının yapılması gerekir.

Işıklar. Güzergahlarda, otoyollarda, yarı otoyollarda ve kırsal yollarda günün 24 saati kısa farlar açık şekilde araç kullanmanız gerekir. Birinin yanması durumunda sürüşe devam edebilmek için torpido gözünde yedek bir parçanın taşınması tavsiye edilir (konum, dönüş, yüksek ve alçak, ancak bazı durumlarda her ikisi de bir aradadır).

Sürüşe gelince, bu olay meydana gelmedikçe sis farlarını çalıştırmayın. Kısa farların yerine kullanılmasına izin verilmemektedir.

Tüm sıvıları, özellikle soğutma sıvısını kontrol edin.

Soğutma. En yaygın sorunlardan biri motorun aşırı ısınmasıdır. Tatil yeriniz yüksek rakımlı bir bölge ise (NOA veya Cuyo gibi), yüksek rakımda motor normalden daha fazla çalıştığı ve optimum soğutmaya ihtiyaç duyduğu için bu konuya özellikle dikkat etmelisiniz.

Motorun zarar görmesini önlemek için soğutma sisteminin durumunun kontrol edilmesi gerçekten önemlidir. Klima sistemini de kontrol etmeyi unutmayın. Soğutucu gaz şarjının olmaması, özellikle ülkemizin kuzeyine veya orta bölgesine seyahat ediyorsanız, geziyi tüm aile için gerçek bir işkenceye dönüştürebilir.

Frenler. Yolculuğa çıkmadan önce fren sisteminin kontrol edilmesi çok önemlidir, özellikle de varış noktanız dağlık bir bölge ise, gerekirse fren balatalarını değiştirin. Frenlerin aşırı kullanımı nedeniyle diskin aşırı ısınmasını önlemek için iniş sırasında kutuyla fren yapmayı unutmayın.

Yedek parça. Diğer bir ipucu da, özellikle mekanik yardıma güvenemeyeceğiniz yerlere seyahat etmeyi planlıyorsanız, temel aletleri ve yedek parçaları (kayışlar veya filtreler) yanınızda taşımaktır.

Planlama ve yürütme

Uzun bir yolculuk planlıyorsanız ideal olanı bunu önceden planlamak, dinlenmek için her üç saatte bir 15 dakikalık molalar planlamak; Dikkat ve görünürlük düzeyi azalacağından gece araç kullanmaktan kaçının.

Tüm yolcuların emniyet kemeri takması ve 12 yaş altı çocuk koltukları takması zorunludur.

Bir gece öncesinden en az sekiz saat dinlenmek, araç kullanırken alkol, ilaç ya da refleksleri azaltan yiyecekler tüketmemek önemlidir.

Araçta seyahat edenlerin emniyet kemeri takması ve aracın izin verdiği yolcu sayısına da uyulması gerekmektedir.

durumunda çocuklar, onları her zaman arka koltukta taşıyın. Ayrıca 12 yaşın altındaysa kilo ve boylarına uygun cihazla seyahat etmeleri gerekmektedir: bebekler, yumurtalar ve 36 kg’a kadar çocuklar için onaylı güvenlik koltukları. İstatistiksel olarak en güvenli yer arka koltukların ortası ve ikinci olarak da arka yolcu koltuğudur.

Evcil hayvanlar emniyet kemeriyle emniyete alınmalıdır.

Taşıma durumunda Evcil Hayvanlarbir emniyet kemeri ile sabitlenmeleri gerekir çünkü gevşek olmaları halinde araç içindekiler için tehlike oluştururlar.

Aracın iç kısmında gevşek nesneler bırakmaktan kaçının. Ani frenleme veya çarpışma durumunda bu unsurlar mermiye dönüşerek seyahat edenlerin ciddi ve geri dönüşü olmayan yaralanmalarına neden olur.

Araba nasıl şarj edilir

Aşırı kilolu olmak davranışları ve tepki sürelerini değiştirir. Ayrıca zayıf dağıtım görünürlüğü zorlaştırır ve riski artırır. Bu nedenle araç üreticisinin kılavuzunda belirtilen izin verilen maksimum ağırlığı aşmamak hayati önem taşımaktadır.

tatilde araba nasıl yüklenir tatilde araba arabaya nasıl yüklenir araba valizlerini yükleyin

Paketleri dağıtırken en ağır ve büyük olanları bagaja, alta ve arkaya, en küçük ve hafif olanları ise valizlerin veya ağır eşyaların yanına veya üstüne yerleştirin.

Aracın nötr dinamik davranışa sahip olması için yükün dengelenmesi de önemlidir.

Arka cama veya yolcu bölmesine gevşek nesneler koymayın ve arka koltuklarda boş olsalar dahi tüm emniyet kemerlerini takmayın. Bu, ani bir manevrayı veya çarpışmayı, arka koltuk arkalıklarının kaymasını ve nesnelerin yolculara çarpmasını önleyecektir.

Bagaj taşıyıcı. Tavanın üzerine yüklenen her şeyin, otomobilin aerodinamik katsayısını değiştireceği için yakıt tüketiminin artmasına katkıda bulunacağını bilmek önemlidir.

Araç yan rüzgarlara ve özellikle büyük araçlarla diğer araçlarla geçişlere karşı çok daha hassas hissedecektir. Ayrıca ağırlık merkezi de değişeceğinden, daha büyük yuvarlanmalara neden olacak ve onu daha dengesiz hale getirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir