Araba veya SUV olarak kullanılan pikap nasıl performans gösteriyor?

Yeni olan Chevrolet Montana Pek çok cephenin yer aldığı bu pikap savaşına tam anlamıyla dahil olmak için yeni argümanlarla karşımıza çıkıyor.

Bir yanda geleneksel orta boy kamyonlar; Hilux, Ranger, Amarok ve S10 ve diğerleri. Diğer yanda Toro, Oroch ve Maverick gibi kompakt olanlar. İkincisi, yeni Montana’nın işaret ettiği yerdir.

Segment son iki yılda kalabalıklaştı. Fiat’ın yedi yılı aşkın bir süre önce hizmete açtığı bu alanda diğer üreticiler ancak yakın zamanda yeni teklifler sunmaya karar verdiler. Ford ve Renault gibi bazıları yeni modellerle. Ve bir diğeri, Chevrolet örneğinde olduğu gibi, önceden bilinen bir modelin büyütülmesi.

Gerçekte ise tamamen yeni, farklı bir kitleye yönelik tasarlanmış ve Montana adını taşıyan bir araç. Bu adı taşıyan mevcut kamyondan önceki kamyon, Agile temel alınarak yapılmış küçük bir pikaptı.

Yeni Montana, markanın Rosario kenti yakınlarındaki sanayi merkezinde ürettiği Tracker SUV modeliyle aynı platformu paylaşıyor. Öte yandan pikap Brezilya’dan ithal ediliyor.

Ancak üretim platformundan çok daha fazlasını paylaşıyorlar. Üstelik marka, kargo kutulu SUV benzeri bir şey olduğunun altını çiziyor.

Yeni Chevrolet Montana’nın figüründe iyi oranlar var. Fotoğraf: Guillermo Rodriguez Adami

Bu pazarlama duyurusunun bazı nedenleri var: serinin konfigürasyonu, bazı detayları ve uzun seçenek listesi Eğlence amaçlı kullanıma yöneliktirler ve uygulamanın çalışması için değil. Yapabilir? Elbette. Ancak bu durumda diğer modeller daha verimli olur.

Yeni Chevrolet Montana’nın estetik tarafı ilk hoş sürpriz. Bir önceki modelle kıyaslamak pek bir anlam ifade etmiyor çünkü arada bir boşluk var. Ancak bu kamyonun tasarım dilinin, markanın tüm ürün yelpazesinde sahip olduğu en gelişmiş dil olduğunu belirtmek gerekir.

Kornada, ışık grupları farklı seviyelerde öne çıkıyor; bu, o dönemde Toro’nun sunduğu bir çözüm. Aynı zamanda bununla ilgili iyi oranlarda bir rakamher bölümün diğerleriyle ilişkili olduğu yer.

Chevrolet Montana’nın orta konsol ekranı sürücüye doğru yönlendirilmiştir. Fotoğraf: Guillermo Rodriguez Adami

Test versiyonundaki grotesk tavan bagajı, sunulan uzun seçenekler listesinde yer alan bir aksesuar olduğundan bu analize dahil edilmedi. Kullanışlı olmasının yanı sıra (kargo kutumuzun olduğu dikkate alındığında), 80 km/s’den itibaren aerodinamik sesler üretmeye başlıyor. Kurulumu yalnızca çok özel bir kullanımla savunulur.

Yerden yükseklik çok fazla olmadığından (192 mm) ve bunun da ötesinde, araç tabanının oldukça dışında yer aldıkları için yan basamaklar da haklı değildir. Pantolonunuzun lekelenmesini önlemek için aşağı inerken özellikle dikkatli olun veya araçtan çıkarken kullanmamaya karar verilirse bacak.

İçerisinde Tracker SUV ile pek çok benzerlik bulunuyor. Direksiyon simidi, gösterge paneli (analog göstergeli), vites kolu, düğmeler ve komutlar, iç mekandaki sert plastiklerle aynı.

Chevrolet Montana kutu düzenleyicisi nesneleri daha iyi düzenlemenize olanak tanır. Fotoğraf: Guillermo Rodriguez Adami

En belirgin fark, 8 inçlik multimedya ekranının düzenidir: gösterge panelinin tam yüksekliğinde ve sürücüye doğru yönlendirilmiş olarak yerleştirilmiştir; işlevlerin yürütülmesini önemli ölçüde iyileştirir.

Sürüş pozisyonu rahattır ve tüm komutlar elinizin altındadır. Alanın çok daha küçük olduğu yer arka koltuklardır ve bu da çoğunlukla yolcuların bacakları için az yer olarak algılanır.

Bu yeni modelin içerdiği ilginç yeni özellikler arasında test ünitesinde gelen Multi-Board sistemi de yer alıyor. Bu, kargo kutusu için modüler bir düzenleme tepsisidir.

Chevrolet Montana’nın tavan bagajı (isteğe bağlı) 80 km/saatin üzerinde ses çıkarıyor. Fotoğraf: Guillermo Rodriguez Adami

Bir yandan elemanların farklı ayrı alanlara yerleştirilmesine ve kutunun altında geniş bir kargo alanı bırakılmasına olanak tanır. Diğer yandan içerisinde ayırıcı olarak da kullanılabilir. Fakat, Ayrı olarak ödenen bir aksesuardır.

Bu pikapın mekaniği Tracker ile aynı olduğundan bilinmektedir. 132 beygir gücünde, 6 vitesli otomatik şanzımanlı ve önden çekişli 1,2 litrelik benzinli motor.

Montana’yı hem şehirde (çok çevik olduğu yerde) hem de yolda sorunsuz hareket ettiren bir settir. Fakat fazla gücü ve torku olmayan bir motor olduğu için eklenen her kilo yük hissedilecektir.

Chevrolet Montana, OnStar yardım hizmetini içerir. Fotoğraf: Guillermo Rodriguez Adami

Hızlı ve hassas direksiyon hakimiyeti ile sürüşü keyifli bir araçtır. Sürüş konforu şehir içinde iyidir ve yolda büyük bir gönül rahatlığıyla seyahat etmek için gerekli güveni sağlar. Vurgulamak gerekirse, arka tekerleklerdeki disk frenler.

Boyutu ve özellikleri nedeniyle yeni Chevrolet Montana, Renault Oroch ve Fiat Toro’nun alt versiyonlarıyla doğrudan rekabet ediyor. 4×4 çeşitleri olmayınca, araziye çıkmakla sınırlı oluyor.

Bu nedenle SUV konforuna çok yakın konfor ve pikapın sağladığı pratiklik nedeniyle aile aracı olarak kullanılabilecek ideal bir modelle sunuluyor. Bu durumda kutu düzenleyicisi için daha fazlası.

Veri Sayfası

Dingil mesafesi 2.800 mm

Yük kapasitesi 585 kg

44 litre yakıt deposu

Güç 5.500 rpm’de 132 HP

Tork 2.000 dev/dak’da 190 Nm

Otomatik şanzıman, 6 vites

Maksimum hız 180 km/saat

Hızlan. 0-100 km/saat 10,5 saniye

Ortalama tüketim 8,5 L/100 km

Ana ekipman

ABS ve ESP stabilite kontrolü

Ön, ön yan ve perde hava yastıkları

Acil frenleme yardımı

Yokuşta kalkış desteği

Apple CarPlay ve Android Auto

Cep telefonu için kablosuz şarj cihazı

arka görüş kamerası

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir