2024’ün ilk ayında en çok satan 10 otomobil nelerdi?

Ocak ayı, Arjantin’de 0 km’lik arabaların patentlenmesi açısından tarihsel olarak yılın en iyi ayıdır. Ama 2024 olacak en kötülerinden biri olarak hatırlandı ve daha düşük olanı bulmak için 20 yıl geriye gitmeniz gerekiyor.

Güncellenmiş fiyat listelerinin olmayışı, “lüks vergi” olarak da bilinen iç vergilerde beklenen değişiklikler, fabrikaların bayilere fatura kesmemesi ve satış için referanslarının olmaması anlamına geliyordu.

İlk sonuç Ocak patentlerinde ortaya çıkıyor. %33’lük bir düşüş Arjantin Cumhuriyeti Otomotiv Bayileri Birliği (ACARA) tarafından yayınlanan geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında.

Geçen ay kaydedilen 33.727 adet araç, Ocak ayı ortalamasına göre beklenenden biraz daha fazlaydı: Bir noktada düşüş %38’di ve tahmin 30.000 araç öngörüyordu.

Bu yetersiz sonuç aynı zamanda ülkedeki mevcut ekonomik durumun, hükümet değişikliğinin ve alınan ilk tedbirlerin yarattığı şüphelerin de bir ürünüdür. “Belirsizlik araba alımını geciktiriyor” dedi Zurna Martín Galdeano, Ford Arjantin’in başkanı.

Volkswagen Amarok, Ocak ayındaki pikaplar arasında Toyota Hilux’u tahtından indirdi.

Tarihsel olarak Ocak ayı, model yılında değişiklik meydana geldiğinden yüksek sayıda patenti yansıtıyor. Bu yüzden Aralık ayında kapatılan birçok operasyon Ocak ayında kayıtlara geçiyor.

Kayıtlarda 2024 Ocak ayının altında bir Ocak ayı bulmak için 20 yıl geriye, 2004 yılına gitmek gerekiyor. Yılın başında 32.406 araç trafiğe kaydı. O dönemki ACARA raporunun kapağı, sektörün 2001 krizi sonrasında gösterdiği çıkışa gönderme yaparak “Otomotiv pazarının krizi” (aynen böyle) başlığını taşıyordu.

Açıklanan Ocak ayının kronolojisi

Lüks vergisinin uygulanmasından 10 yıl sonra Binek araçlara uygulanacak iki ölçekAralık ve Ocak ayları, çok karmaşık bir ekonomik bağlamda daha fazla belirsizlik yaratan bir tanım eksikliği gösterdi.

Geçtiğimiz Aralık ayı için, ilk terazinin asgari vergilendirilebilir tutarının perakende fiyatı 14,7 milyon pesodan fazla olan modeller tarafından ödenmesi gerekiyordu.

Böylece, ülkede en çok satan iki yerli otomobil olan Fiat Cronos ve Peugeot 208’in iç vergi kapsamına giren ve liste fiyatlarını neredeyse 20 milyon pesoya çıkaran versiyonları ortaya çıktı.

Jeep Ocak ayında ilk 10’a girdi.

Ancak artışlar Aralık ayındaki devalüasyonu tam olarak yansıtmadı. Bu nedenle lüks vergisinin değişmemesi nedeniyle Ocak ayında hiç gelmeyen bir artış daha bekleniyordu. Bunlar yapılmış olsaydı 0 km’nin tamamı bu vergi kapsamında olacaktır.

Javier Milei Hükümeti nihayet geçen hafta sonunda vergi değişikliklerini açıkladı. Bu vergilerin düşürüleceği yönündeki söylentilerin ardından nihayet vergi asgari tutarlarında bir güncelleme yapıldı.

Artık ilk durak perakende değeri olan araçlar olacak 28 milyon pesodan fazla. Oran değişmedi; %20 olmaya devam edecek ancak %25’lik nihai fiyat üzerinde etkisi olacak.

Fiyatı 32 milyon pesodan fazla olan araçlara yönelik olan ikinci ölçek ise 61 milyon peso. Oran da değiştirilmedi; ikinci ölçek için bu oran %35 olmaya devam edecek ve perakende değeri üzerinde %53’lük nihai bir etki yaratacak.

İlk sonuç, tüm alt sınıf otomobillerin fiyatlarında artış ve orta segment araçlarda ise bazı spesifik düşüşler oldu.

Bu sayede Arjantin’de son 20 yılın en kötü Ocak ayı 0 km otomobil satışları gerçekleşti ve analiz edilmesi gereken bazı sonuçlar ortaya çıktı.

Geçen ay en çok satan marka 5.199 adetle Fiat olurken, onu 2023 patentlerinin sona ermesiyle karşılaştırıldığında ters bir podyumla Volkswagen (4.615) ve Toyota (4.425) izledi.

Bunları Peugeot (3.823), Renault (3.599), Ford (3.187), Chevrolet (2.219) ve Jeep (1.329) takip ediyor. 4×4 markasının ülkede üretim yapmayan tek marka olması nedeniyle sekizinci sıradaki görünümünü vurgulamak en iyi on Ocak ayı Citroën (1.301) ve Nissan (1.071) tarafından kapatılmıştır.

Ocak 2024’ün en çok satan modelleri şunlar oldu.

Fiat Cronos 4.750
Peugeot 208 3.473
Volkswagen Amarok 2,179
Toyota Hilux 2077
2032 Ford Ranger
Chevrolet Takip Cihazı 1,362
Volkswagen Taos 1.333
Renault Kangoo II 966
Toyota Yaris 827
Jeep Renegade 786

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir