2023 yılında Brezilya’da Arjantin’de üretilen en çok satan arabalar hangileriydi?

Tüm yıl boyunca başa baş mücadele ettikten sonra sonunda ayrılan bir kazanan vardı ve Brezilya’nın en çok satan ithal otomobiliBölgenin en önemli pazarı ve Arjantin’in otomotiv sektöründeki ana ortağı.

Markanın Córdoba’daki fabrikasında üretilen Fiat Cronos, Japon şirketinin Buenos Aires eyaleti Zárate’deki sanayi merkezinde üretilen Toyota Hilux pikapını geride bıraktı.

2023 yılında Arjantin pazarında da en çok satan model olan Cronos, 50.760 patentli ünite ve satıldıkları için Toyota kamyonunu 4 bin adetten biraz fazla geride bıraktılar 46.206 kopya Hilux’un.

Bölgenin en büyük pazarı

Brezilya pazarı, Güney Amerika’nın en önemli pazarı olmaya devam ediyor ve pandemiden bu yana 0 km satışlarıyla en iyi yılını kapattı. Komşu ülkede 2023 yılında otomobil ve hafif ticari araçların da aralarında bulunduğu toplam 2 milyon 176 bin 8 patent tescil edildi. Kamyon ve otobüsler de eklenince sayı 2,3 milyonu geçiyor.

Yerel pazarla karşılaştırmak gerekirse, Arjantin’de 2023 yılında 449.438 aracın patenti alındı. Geçen yıl ülkede en çok satan on modelden dokuzu yurt içinde üretildi ve yalnızca biri ithal edildi (yıl ortasından sonra Brezilya’da üretimi durduran Toyota Etios).

Fiat Cronos Brezilya’da en çok satan ithal otomobil oldu.

2023 yılında Brezilya’da en çok satan model, üst üste üçüncü kez yine Strada pikap (120.600 adet) oldu. Ona Volkswagen Polo (111.242) ve Chevrolet Onix (102.043) eşlik etti. Bu modellerin tamamı ve hatta geçen senenin Top Ten’i bile Brezilya üretimi.

Hatta Brezilya’da üretilmeyen bir model bulmak için toplam satış sıralamasında 16. sıraya kadar çıkmanız gerekiyor. İşte Fiat Cronos’un ortaya çıktığı yer burası. Hilux genel sıralamada 20. sırada yer alıyor.

Fiat’ın Toyota’ya karşı liderliği yılın son iki ayında gerçekleşti; Ekim ayı itibarıyla aralarında sadece 800 birim fark vardı.

Toyota Hilux, Brezilya’da en çok satan ikinci ulusal araçtır. Fotoğraf: Guillermo Rodriguez Adami.

Komşu ülkede iyi ticari performans gösteren Arjantin yapımı bir diğer model ise Peugeot 208 (Buenos Aires ili El Palomar’da üretilmiştir) 28.631 patent ile en çok satan üçüncü ithal ürün olmuştur.

İlginç olan şu ki, bu Fiat, Toyota ve Peugeot modelleri de geçen yıl Arjantin’de en çok satanlar arasında yer aldı, sadece ikinci ve üçüncü sıralar tersine döndü. Ancak her üç durumda da bu araçlar Brezilya’da Arjantin’den daha fazla satılıyor.

Brezilya’da satılan diğer ulusal üretim modeller şunlardı: Ford Ranger, 20.356 adet; Toyota SW4, 16,011; Volkswagen Taos, 15.990; Nissan Frontier, 8,391; Volkswagen Amarok 7.981; Mercedes Sprinter 2,162; ve Chevrolet Cruze, 1.710.

Peugeot 208, Brezilya’da en çok satan Arjantin otomobilleri podyumunu tamamlıyor.

Brezilya pazarına girmeyen Arjantin üretimi modeller var. Bazı durumlarda, her iki ülkede de üretildikleri için (Chevrolet Tracker veya Renault Logan) veya sadece orada satılmadıkları için (Renault Alaskan).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir